Yavuz Turgul filmlerinin feminist kuram perspektifinden analizi
An analysis of Yavuz Turgul films from the perspective of feminist theory
- Tez No: 947740
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN AYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Feminist teori, toplumsal cinsiyetin, özellikle de kadın deneyimlerinin sosyal, kültürel ve siyasi bağlamlar tarafından nasıl şekillendirildiğini inceleyen bir kuramdır. Feminist kuram, geleneksel ataerkil yapılara meydan okumakta ve cinsiyete dayalı eşitsizliklerin ortadan kaldırılması gerektiğini savunmaktadır. Feminist film teorisi ise 1970'lerde sinemadaki erkek egemen anlatılara ve kadınların sinemada seyirlik bir obje gibi kullanılmasına karşı çıkan bir kuramdır. Feminist film teorisi, filmin erkek egemen cinsiyet rollerini nasıl pekiştirdiğini ya da bunlara nasıl meydan okuduğunu incelemek için kullanılır. Bu çalışmanın amacı Yavuz Turgul'un yönetmenliğini üstlendiği filmlerdeki kadın temsillerini feminist kuram çerçevesinde analiz etmektir. Çalışma söylem analizi ve içerik analizinin bir arada kullanıldığı nitel bir araştırmadır. Bu analiz, Türk sinemasındaki kadın olgusunun daha derinlemesine anlaşılmasını sağlayabilir. Yavuz Turgul'un filmleri 1980'lerden başlayarak 2017 yılına kadar uzanan bir dönemi içermektedir. Bu süre Türk toplumunda ve sinemada önemli değişikliklerin olduğu dönemleri kapsamaktadır. Turgul'un yönetmenliğini üstlendiği filmlerin tamamının bir arada değerlendiriliyor olması, hem Türk toplumunun cinsiyet algısındaki dönüşümleri hem de sinemadaki yansımalarını ele almak bakımından da önemli bir kaynak sunmaktadır. Bu bakımdan; çalışmanın, hem sinema araştırmalarına hem de toplumsal cinsiyet çalışmalarına önemli bir katkı sunacağı düşünülmektedir. Turgul'un filmografisi bir bütün olarak değerlendirildiğinde erkekler etrafında şekillenen hikâyeler, kurban rolünde pasif kadınlar ve suskun kadınlar ya da susmak zorunda kalan kadın karakterler dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın sonucunda Yavuz Turgul'un yönetmenliğini üstlendiği filmlerde çoğunlukla ataerkil egemenliği sürdüren, erkek hikâyeleri yazdığı, bunun tek istisnasının ise Fahriye Abla olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Feminist theory is an approach that examines how gender, particularly women's experiences, are shaped by social, cultural and political contexts. It challenges traditional patriarchal structures and advocates the elimination of gender-based inequalities. Feminist film theory emerged in the 1970s. Feminist film theory is an approach that opposes male-dominated narratives in cinema and the use of women as objects of spectacle in cinema. Feminist film theory is used to examine how film reinforces or challenges male-dominated gender roles. The aim of this study is to analyse the representation of women in films directed by Yavuz Turgul within the framework of feminist theory. The study is a mixed design research in which discourse analysis and content analysis are used together. This analysis will provide a deeper understanding of the phenomenon of women in Turkish cinema. Yavuz Turgul's films cover a period starting from the 1980s until 2017. This period covers periods of significant changes in Turkish society and cinema. The fact that all of these films are evaluated together provides an important source in terms of understanding both the transformations in the gender perception of Turkish society and their reflections in cinema. In this respect, it is thought that the study will make an important contribution to both cinema studies and gender studies. When Turgul's filmography is interpreted as a whole, stories shaped around men, passive women in the role of victims and silent women or female characters who are forced to remain silent draw attention. When all the data obtained are analysed, it is seen that Yavuz Turgul mostly writes male stories that perpetuate patriarchal domination, the only exception to this is Fahriye Abla.