Kesişimsel feminist kuram ve kadın yoksulluğu: Diyarbakırlı ve Suriyeli kadınlar örneği
Intersectional feminist theory and women's poverty: Thecase of Diyarbakır and Syrian women
- Tez No: 923053
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada kadın yoksulluğu kesişimsel feminist kuram çerçevesinde incelenmiştir. Yoksulluk yüzyıllardır devam eden ve tüm toplumların sorunları arasında yer almaktadır. Ancak toplumda yaşayan her birey yoksulluğu farklı şekilde yaşamaktadır. Özellikle toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden kaynaklı toplumda yer alan kadın ve erkekler de yoksulluktan farklı şekilde etkilenmektedir. 1978 yılında Pearce tarafından kullanılan 'Kadın Yoksulluğu' kavramı kadının yaşadığı yoksulluğun erkeğin yaşadığı yoksulluktan farklı olduğunu vurgulamanın yanında bu kavram aynı zamanda kadının yaşadığı yoksulluğu da görünür kılması açısından önemlidir. 1990'larda feminist literatürde yerini alan kesişimsellik kuramı kadının kadın olmanın yanında sahip olduğu yoksul, göçmen gibi kimliklerin kesişiminin kadının yaşadığı eşitsizliği derinleştirdiğini ve daha çok sorun ile mücadele etmek zorunda kaldığını göstermiştir. Bu çalışmada bunlardan hareketle Diyarbakırlı ve Suriyeli kadınların yoksulluğu nasıl tanımladıkları, hangi boyutlarda yaşadıklarını ve yoksulluktan nasıl etkilendiklerini, yaşadıkları yoksulluğun birbirine benzer yönleri ve birbirinden farklılaşan yönleri açıklanmıştır. Yapılan araştırmada amaçlı örneklem yöntemi kullanılarak kadınlara ulaşılmıştır. 17 Suriyeli ve 15 Diyarbakırlı kadın olmak üzere toplam 32 kadın ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Yoksulluk herkes için bir sorun iken bazı kesimler için daha büyük sorun olduğu ve cinsiyet, cinsel yönelim, etnisite, ırk, sınıf gibi aidiyetlerin kesişiminin kadının yaşadığı yoksulluğu nasıl etkilediği sahada elde edilen veriler ve yapılan gözlemlerden hareketle çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines women's poverty within the framework of intersectional feminist theory. Poverty has persisted for centuries and remains a significant issue in all societies. However, each individual experiences poverty differently. Due to gender inequality, women and men in society are also affected by poverty in distinct ways. The concept of“Women's Poverty”first introduced by Pearce in 1978, emphasizes that women's experiences of poverty differ from those of men. Moreover, this concept is crucial for making women's poverty more visible. The intersectionality theory, which entered feminist literature in the 1990s, demonstrated that in addition to being women, identities such as being poor or being migrants intersect and exacerbate the inequalities women face, compelling them to deal with more challenges. Building on these theoretical foundations, this study explores how women from Diyarbakır and Syrian women define poverty, the dimensions of their experiences, how they are affected by it, and the similarities and differences in their experiences of poverty. The study employed a purposive sampling method to reach women participants. In-depth interviews were conducted with a total of 32 women, including 17 Syrian and 15 Diyarbakır residents. The findings were analyzed based on field data and observations, revealing that although poverty is a problem for everyone, it is a greater challenge for certain groups. The intersections of gender, sexual orientation, ethnicity, race, and class were found to significantly influence women's experiences of poverty