Remisyondaki bipolar bozukluk hastaları ile sağlıklı bireylerin dürtüsellik açısından karşılaştırılması
Comparison of Impulsivity in euthymic patients with bipolar disorder and healthy controls
  1. Tez No: 547373
  2. Yazar: TURAN AYİDAĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUVAN TUĞBA ÖZEL KIZIL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Bipolar bozukluk (BB), manik ve depresif ataklarla seyreden dürtüsellik ve risk alama davranışlarının sık görüldüğü psikiyatrik bir bozukluktur. Önceki çalışmalar BB'de dürtüselliğin sadece atak sırasında değil remisyon dönemlerinde de bulunabileceğine ve ayırıcı bir özellik olabileceğine işaret etmektedir. Ayrıca BB olgularında saldırganlığın (agresyon) da fazla görüldüğü bilinmektedir. Bu olgularda dürtüselliğin ataklar dışında da varolması risk alma davranışlarının ve saldırganlığın artmasına neden olabileceği ve olguların işlevselliklerini olumsuz etkileyebileceği için önemlidir. Bu çalışmada remisyondaki BB tip I olgularında dürtüsellik, risk alma davranışı ve saldırganlık düzeyinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılarak incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya 18-65 yaş arası 50 remisyonda Bipolar Bozukluk tip I olgusı ile yaş ve eğitim açısından eşleştirilmiş 50 sağlıklı gönüllü alınmıştır. Tüm katılımcılara aydınlatılmış onam formu doldurulduktan sonra Sosyodemografik Veri Formu, Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği (HAM-D), Young Mani Derecelndirme Ölçeği (YMDÖ), Alkol Kullanım Bozuklukları Tanıma Testi (AKBTT), Wender Utah Derecelendirme Ölçeği (WUDÖ), Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BDÖ–11), Buss- Perry Agresyon Ölçeği (BPAÖ) ölçekleri verilmiştir. Ayrıca katılımcılara araştırmacılar tarafından E-prime 3.0 programı kullanılarak hazırlanan Modifiye Balon Analog Risk Testi (M-BART) uygulanmıştır. Bulgular: Olgu grubunun BDÖ-11 toplam puanları ile plan yapmama ve motor dürtüsellik altölçek puanları kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca olgu grubunda M-BART toplam puanı, ve maksimum şişirme sayısı kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek, patlamayan balon sayısı ise daha düşük bulunmuştur. BPAÖ toplam puanları ile altölçek puanları açısından ise gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Sonuç: Remisyon döneminde BB tip I olgularında dürtüsellik ve risk almanın sağlıklılardan daha yüksek olduğu, M-BART'ın bu olgu grubunda risk alma davranışlarını değerlendiren geçerli bir araç olduğu, bu olgularda saldırganlığın dürtüsellik ve risk alma ile ilişki olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları dürtüsellik ve risk alma davranışının remisondaki olgularda kalıntı/süreğen belirtilerden biri olarak kabul edilmesi ve sağaltımda dikkate alınmasının önemli olduğunu desteklemektedir. İleride yapılacak çalışmalarda daha geniş örneklemlerde uzunlamasına değerlendirme yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Bipolar disorder (BD) is a psychiatric disorder characterized with manic and depressive episodes and impulsivity and risk-taking behaviours are common. Previous studies suggested that impulsivity in BD may be present not only during episodes but olso in remission periods and may be a trait feature. It is also known that aggression is common in patients with BD. The presence of impulsivity during remission periods in these patients is important because it can cause increased risk taking and agressive behaviours which may adversely affect the functioning of the patients. The aim of this study is to compare impulsivity, risk-taking behaviour and aggression levels in BD type I patients with healthy controls. Method: 50 remitted Bipolar Disorder type I patients and 50 healthy volunteers aged 18-65 and age and education-matched healthy controls were included. After taking informed consents, participants were administered the sociodemographic form, Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D), Young Mania Rating Scale (YMRS), Alcohol Use Disorders Identification Test (AUDIT), Wender Utah Rating Scale (WURS), Barratt Impulsiveness Scale (BIS-11), and Buss-Perry Aggression Scale (BPAS). In addition, the Modified Balloon Analogue Risk Test (M-BART) which was developed by the researchers using the E-prime 3.0 program was applied to the participants. Results: The mean scores of BIS-11 and nonplaning and motor impulsivity subscale scores of the patient group were higher than the control group. In addition, the M-BART total score and the maximum inflation rate were significantly higher and the number of unexploded balloons was lower in the patient group. There was no significant difference between the groups in terms of the total and subscale scores of the BPAS. Conclusion: The major findings of this study are the higher levels of impulsivity and risk taking in patients with remitted BD type I patients compared to healthy controls, M-BART is a valid tool for evaluating risk taking behaviours in this patient group and that aggression is related to impulsivity and risk-taking. Our results support that impulsivity and risk taking behaviours are considered as one of the residual / persistent symptoms in remitted BD patients which should be considered during management. It is recommended that longitudinal studies should be performed in larger samples.