Unipolar depresyon ve bipolar affektif bozukluk hastalarında duygu ve yüz tanımanın sosyal işlevsellik, mizaç özellikleri ve dürtüsellik ile ilişkisi
Correlation of emotion and facial recognition with social functioning,temperament traits and impulsivity in unipolar depression and bipolar affective disorder patients
  1. Tez No: 596445
  2. Yazar: ÖZGE GELİRGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ MELTEM ATAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Unipolar depresyon ve bipolar affektif bozukluk (remisyon ve depresif dönem) hastalarında duygu ve yüz tanımanın değerlendirilip, sosyal işlevsellik, dürtüsellik düzeyleri ve mizaç özellikleriyle ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: DSM-5'e göre bipolar affektif bozukluk (remisyon ve depresif dönem) ve unipolar depresif bozukluk tanısıyla ayaktan takiplerine devam edilen her gruptan 30 hasta olmak üzere toplam 90 hasta alındı. Geçmiş ve şimdiki öyküsünde psikiyatrik ve nörolojik hastalığı olmayan 30 sağlıklı bireyle kontrol grubu oluşturuldu. Katılımcılara; Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği, Young Mani Derecelendirme Ölçeği, Barrat Dürtüsellik Ölçeği, Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris, San Diego Autoquestionaire (TEMPS-A) mizaç ölçeği, Sosyal İşlevsellik Ölçeği, Gözler Testi, Benton Yüz Tanıma Testi ve sosyodemografik veri formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aims: The assessment of emotion and facial recognition in unipolar depression and bipolar affective disorder patients (remission and depressive phase) and studying its correlation with social functioning, impulsivity levels and temperament traits was aimed. Material and Method: A total of 90 patients as 30 outpatient groups of bipolar affective disorder (remission and depressive phase) and unipolar depression as per DSM-5 were admitted. A control group of 30 healthy people was formed with no past or current psychiatric or neurological disorder history. The following tests were applied to the participants: Hamilton Depression Rating Scale, Young Mania Rating Scale, Barratt Impulsivity Scale, Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris, San Diego Autoquestionaire (TEMPS-A) scale, Social Functioning Scale, Reading the Mind in the Eyes Test, Benton Facial Recognition Test, and sociodemographic data form.