Management of wireless communication systems using artificial intelligence-based software defined radio
Yapay zeka tabanlı yazılım tanımlı telsiz kullanarak kablosuz ağ sistemleri yönetimi
- Tez No: 547388
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN MÜJDAT TİRYAKİ, PROF. DR. ADNAN MOHSIN ABDUAZEEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kablosuz haberleşme sistemlerinin yönetimi için yeni yöntemler yoğun bir şekilde araştırılmaktadır ve yazılım tabanlı yöntemler donanım tabanlı yöntemlerin önüne geçmiştir. Yazılım Tanımlı Telsiz (YTT) kablosuz haberleşme protokollerinin geliştirildiği ve uygulandığı yaygın platformlardan biridir. Bu çalışmada ileri sürülen yapay zeka tabanlı YTT sisteminde kablosuz düğümler sadece yerel bilgiler kullanılarak kendiliğinden organize edilmektedir. İleri sürülen yazılım tabanlı yöntem kanal frekansını, bant genişliğini ve modülasyon formatını kontrol etmek için kullanılabilmektedir. Yazılım tabanlı yöntemin avantajları açıklanmıştır. Sistemin genel performansı, kablosuz düğümler tarafından desteklenen YTT özelliklerine ait olan ve aynı zamanda kontrollü bir mobilite işlevi olan bağlantı açısından geliştirilmiştir. YTT kullanarak sınırlı bağlantı gereksinimleri, azami kapsama alanı bakımından daha iyi hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Management of wireless communication systems has been investigated thoroughly with novel methods, which led to the development of mainly software based methods rather than hardware. Software-Defined Radio (SDR) is a common method for developing and implementing wireless communication protocols. In the proposed artificial intelligence based SDR system, wireless nodes are made self-organized in distributed form by using only local information. The proposed software based method can be used to control the channel frequency, bandwidth, and modulation format. The advantages of the software based system are explained. The general performance of the system is improved in terms of connectivity which belong to the SDR capabilities supported by wireless nodes, as well as a controlled mobility function. The requirements for the restricted connectivity by using SDR are made more stringent with regard to the maximum coverage.