Bağımsız denetimin gözetimi: Gözetim faaliyetlerinin denetim kalitesine etkisi üzerine bir araştırma
Supervision of independent audit: A research on the impact of supervision activities on audit quality
- Tez No: 547397
- Danışmanlar: PROF. DR. İDİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Finansal sistemlerinin gelişmesi ve büyümesiyle birlikte, piyasanın güven ihtiyacını karşılamak için denetim şirketlerini gözetleyen kurumları oluşturulmuştur. Bu çalışmada gözetim faaliyetlerinin denetim kalitesine etkisi üzerine araştırma yer almaktadır. Araştırmanın amacı, bağımsız denetimin gözetimi amacındaki KGK'nın kurulmasından sonra, yayımlanan denetim ve kalite standartları gerekliliklerine uyumun denetim kalitesine etkisini akademisyenler, bağımsız denetçiler, kamu denetçileri, iç kontrolör ve iç denetçilerin görüşleri açısından incelemektir. 120 katılımcı ile anket çalışması, 9 kişiyle görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, mevzuata uyumun denetim kalitesini denetimin personel, süreç ve sonuç göstergesi açısından arttırdığı, buna karşın iş yükünü, dokümantasyonu, denetim maliyetlerini, denetime harcanan zamanı da arttırdığı bulunmuştur. Ülkemizde bağımsız denetimin gözetimi faaliyetlerinin etkili olduğu ancak daha çok çalışmaya ihtiyaç olduğu görülmüştür. KGK'nın hem mükellefler açısından hem denetim firmaları ve denetçiler açısından açıklayıcı, daha önce gerçekleştirdiği regülasyonlarıyla uyumlu, bütüncül ve pratik çözümlerle faaliyetlerinin geliştirilmesiyle denetim kalitesinde gelişme sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
Financial systems has been complex and developed for years so the institutions that oversee audit companies have been established to meet the market's need for trust. In this study, research on the effect of surveillance activities on audit quality is included. The aim of the study is to examine the effect of compliance with published audit and quality standards requirements on the quality of audit after the establishment of the Public Oversight Board for the supervision of independent audit from the viewpoint of academicians, independent auditors, public auditors, internal auditors and internal auditors. The survey was conducted with 120 participants and interviews were conducted with 9 people. As a result of the research, it has been found that compliance with the legislation increases the quality of the audit in terms of personnel, process and outcome indicators, but increases the workload, documentation, audit costs and time spent on the audit. In our country, it has been observed that the supervision activities of independent auditing are effective but more studies are needed. Improvement in audit quality will be achieved by improving the activities of the KGK with explanatory, holistic and practical solutions that are consistent with the regulations that it has made before, both for taxpayers and for audit firms and auditors.