Bağımsız denetimin finansal piyasalar üzerine etkisi (Mevzuat açısından bir değerlendirme)
The effect of independent audit on financial markets (An evaluation in terms lagislation)
  1. Tez No: 601649
  2. Yazar: ÖZLEM AYGİRAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ABUK DUYGULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal İktisat ve Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Denetim, herhangi bir faaliyetin önceden belirlenen standartlara uygunluğunun incelenmesidir. Denetim denildiğinde hem işletme içi amaçlar hem de işletme dışı amaçlar akla gelmektedir. İşletmeler, kendi çalışanları ile kendi faaliyetlerini denetleyebildiği gibi üçüncü kişi ve kurumlara doğru, eksiksiz ve tarafsız bilgi sunmayı sağlayabilmek için dış denetimden de faydalanabilmektedir. Dış denetimin kalitesini etkileyen en önemli unsurların başında ise şüphesiz denetçinin bağımsızlığı gelmektedir. Denetçinin bağımsız olmadığı durumlarda finansal tablolar yanlı ve hileli olabilmektedir. Bu da paydaşların finansal tablolara olan güvenini zedelemektedir. 2000'li yıllar ile birlikte bağımsız denetim konusu başta ABD ve AB olmak üzere tüm dünyada ilgi odağı olmuş ve çeşitli düzenlemeler ile bağımsız denetime bir standart getirmeye çalışılmıştır. 2008 yılında tüm dünyayı sarsan küresel finansal kriz, pek çok yatırımcının, sermaye sahiplerinin gerek muhasebe gerekse denetim alanında buldukları açıkları kendi yararına yönelik kullanmaya çalışmaları nedeniyle çıkmıştır. Bu çalışmada kriz öncesi ve sonrasındaki mevzuat bağlamında hem Türkiye hem de AB'de denetimin bağımsızlığının önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Avrupa Birliği'nde bu düzenlemeler Yönerge ile Türkiye'de ise Kamu Gözetimi Kurumu'nun gözetmenliğinde Bağımsız Denetim Yönetmeliği ile sağlanmıştır. Bu çalışmada Avrupa Birliği ve Türkiye'nin bağımsız denetim mevzuatları arasındaki farklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Auditing is an examination of the compliance of any activity with predetermined standards. When it comes to auditing, both business and non-business purposes come to mind. Businesses can control their own activities with their employees, as well as external audits to ensure that they provide accurate, complete and neutral information to third parties and institutions. One of the most important factors affecting the quality of the external audit is undoubtedly the independence of the auditor. In cases where the auditor is not independent, the financial statements may be wrong and fraudulent. This damages the trust of stakeholders to financial statements. In the 2000s, the subject of independent auditing became the focus of interest all over the world, especially in the USA and the EU, and efforts were made to set a standard for independent auditing through various regulations. The global financial crisis that shook the world in 2008 was due to the fact that many investors and owners of capital hava tried to exploit the gaps they find in both accounting and auditing for their own benefit. In thid study, independency of auditing both in Turkey and EU was emphasized in the context of legislation before and after crisis. In the European Union, these regulations are provided by the Directive and in our country by the Independent Audit Regulation under the supervision of the Public Oversight Authority. In this study, the differences between the European Union and Turkey's audit legislation have been examined.