Koyun kalbi üzerine bal temelli solüsyonların kadavra koruyucu etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of cadaveric preservative effect of honey based solutions on sheep heart
  1. Tez No: 547402
  2. Yazar: RUHSAR EKİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN DEMİRASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırmada insan sağlığı üzerine oldukça zararlı olduğu bilinen formaldehite alternatif olarak, balın temelini oluşturacağı solüsyonların kadavra koruyucu etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından (Proje No: 0484-YL-17) desteklenmiştir. Çalışmada 6 aylık yaştan daha büyük 42 adet koyun kalbi kullanıldı. Kesimi takiben kalpler otolizi engelleme amacıyla yerinde % 0,9'luk tuzlu su ile perfüze edildi. Kalplerin 6 tanesinden taze kadavra özelliklerini belirlemek amacıyla doku örnekleri alındı. Deneme gruplarından solüsyona maruz bırakıldıkları 3. gün, 75. gün, 150. gün ve 225. günde histolojik, mikrobiyolojik, tekstür ve renk yönünden değerlendirmeler için örnekler alındı. Çalışmada makroskobik incelemede A ve B gruplarının I. solüsyonları için kalplerin manuplasyonunda II. ve III. solüsyonlara göre daha belirgin bir sertlik hissedildi. Kalplerin şeklini koruması yönünden yapılan değerlendirmede ise I. solüsyonda şekil kaybının (ventriküler çökme) meydana geldiği, diğer solüsyonlarda kalbin şeklini koruduğu tespit edildi. Histolojik olarak genel tespitin oldukça olumlu olduğu görüldü. Ancak ilerleyen dönemde histolojik yapının deformasyona uğradığı saptandı. Mikrobiyolojik analizde ise herhangi bir bakteriyel ya da mikotik üreme gözlenmedi. Sertlik derecesi grup içi alt gruplar bakımından yapılan karşılaştırma sonuçlarına göre istatistiksel olarak 3. günde AI, AIII, BII ve BIII, 75. günde AIII, 150. günde AII, AIII ve BIII, 225. günde AIII ve BIII solüsyonlarında bekletilen kalp dokularının taze kalp dokusuna benzediği görüldü. Sertlik derecesi bakımından gruplar arası yapılan karşılaştırma sonuçlarına göre istatistiksel olarak AI solüsyonunun 3., AIII solüsyonunun 3. ve 75., BII solüsyonunun 3., 75. ve 225. günündeki kalp dokularının taze kalp dokusuna benzediği saptandı. Çalışmada renk analizi sonucuna göre L değeri bakımından grup içi ve gruplar arası yapılan istatistiksel karşılaştırmada taze kalp dokusunun deneme grubu kalp dokularına benzemediği saptandı. Koku anketi sonuçları ise +4 ºC'de bekletilen kalplerin yüzde değerlerinin oda ısında bekletilen kalplere göre daha pozitif olduğunu gösterdi. Ayrıca diğer solüsyonlara göre I. solüsyon için de aynı durumun söz konusu olduğu belirlendi. Sonuç olarak subjektif ve objektif incelemeler sonucunda elde edilen verilerin“ideal”tespit solüsyonunu oluşturma anlamında doğru yolda ilerlendiğini göstermektedir. Bu noktadan itibaren elde edilen veriler ve tecrübeler ışığında farklı paranşim dokusuna ve karakterine sahip organlarda incelemelerde bulunulmasını takiben tam kadavra üzerinde solüsyonların değerlendirilmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, the evaluation of the cadaver protective effects of the solutions which are underlying the honey is aimed as an alternative of formaldehyde which is very hazardous for human health. This research (Project No: 0484-YL-17) was supported by Scientific Research Projects Coordinator of Burdur Mehmet Akif Ersoy University. In the study, 42 sheep hearts which are older than 6 months were used. After the slaugtering, the hearts were perfused with 0,9% salty water on the purpose of inhibiting the autolysis. Tissue samples were taken from the 6 hearts for the determination of the characteristics of fresh cadaver. Samples were taken from the experiment groups in 3rd, 75th, 150th, and 225th days for histological, microbiological, texture and colour analyses. In the study, in the macroscopic examination, there was a more clear hardness in hearts manipulation for I. solutions of A and B groups than II. and III. solutions. In examination about the shape of the hearts, it was observed that there was deformity (ventricular deformity) in I. solution while there was not any deformity in the other solutions. General fixation was found positive as histological. However, it was observed that histological structure was deformed later on. In the microbiological analysis, it was determined that there was no bacterial or mycotic growth. Moreover, according to the comparative results of hardness scale between subgroups, the hearth tissues that were hold in AI, AIII, BII and BIII solutions in 3rd day, in AIII solution in 75th day, in AII, AIII and BIII solutions in 150th day and in AIII and BIII solutions in 225th day were statistically found similar to fresh hearth tissue. According to the comparative results of hardness scale between groups, the hearth tissues that were hold in AI solution in 3rd day, in AIII solution in 3rd and 75th days, in BII solution in 3rd, 75th and 225th days was statistically found similar to fresh hearth tissue. According to the color analysis results of the study, in the statistical comparison in-group and between-groups in terms of L value, the fresh heart tissue was not found similar to heart tissues in experimental groups. In the scent analysis, percent value of the hearts that were hold in +4 ºC was found more positive than the hearts that were hold in the room temperature. Furthermore, I. solution was found similar to other solutions for the same situation. Consequently, after the subjective and objective examinations, the data that were obtained states that ideal solution was determined. Hence, in the light of the obtained data and experiences, it is thought to be beneficial that the solutions should be evaluated in organs that have different parenchyma tissue and characteristics, and whole cadaver.