Integrated water resource managementfor in Khalifan river basin
Khalifan nehir havzasında entegre su kaynakları yönetimi (IWRM)
  1. Tez No: 547423
  2. Yazar: ARKHAWAN JAWHAR SHAREF SHAREF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARPUZCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Tezin amacı, Erbil ilinin kuzeyindeki Khalifan Nehir Havzasında (KRB) entegre su kaynakları yönetimi (IWRM) uygulamasını içermektedir. Bu çalışmanın temel amacı, KRB için 15 yıllık değerlendirme ve analiz planlaması oluşturmaktır. Havzada rekabet eden su kullanıcılarının etkileşimleri belirleyici olmuştur. Bu arada, çözüm için bazı eylem planları ve stratejileri ele alındı. Tez ayrıca, Khalifan Nehir Havzası için entegre su kaynakları uygulanmasının önündeki engellere değinen üst yönetim konularını da vurgulamaktadır. Su değerlendirme ve planlama sistemi (WEAP) modeli, optimum KRB planlama sistemini ve planın optimum işletme politikasını belirlemek için havzaya uygulanmıştır. Çalışmada beş senaryo karşılaştırılmıştır (referans, yüksek nüfus artışı, akış gereksinimi, baraj katkılı ve su tasarrufu. Karşılaştırmalar nisan-eylül aylarında su talebinin tarım sezonu nedeniyle yüksek olduğunu göstermistir. Gerçekleşen maksimum su talebi Ağustos ayında 3 milyon metreküp olup, önerilen baraj ise sadece 2 milyon metrekübü tedarik etmiştir. Ayrıca, yurtiçi su talebi maksimum 0,4733 milyon metreküp, minimum 0,36978 milyon metreküp olup neredeyse her ay aynı su talebi oluşmaktadır. Buna göre, hükümetin Gali Ble Barajını 2 milyon metreküp rezervuar kapasitesiyle tamamlaması gerekmektedir. Su tasarrufu senaryosundaki su ihtiyacının yetersiz olması, hem tarım hem de yurt içi 2020 yılında 1 milyon metreküpten başlayarak 2032 yılında 3.26 milyon metreküp seviyesine çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study comprises the application of integrated water resources management (IWRM) in Khalifan River Basin (KRB), north of Erbil province. The overarching goal of this study is to establish 15 years evaluating and analysis plan for Khalifan river basin. The interactions of water users competition have been identified in the basin. In the meantime, some action plans and strategies for the solution have been addressed. The thesis also highlights the top management issues addressing the obstacles to the implementation of integrated water resources management. The water evaluation and planning system (WEAP) model applied to the basin to determine the optimum KRB planning system and the optimum operating policy of the plan. The study compared five scenarios, (reference, high population growth, flow requirement, dam added and water saving). The comparisons show that April to September water demand is high, due to agriculture season. Maximum water demand is 3 million cubic meters, which occurs in August on the other hand the proposed dam only supplied 2 million cubic meters. In addition, for domestic water demand maximum is 0.4733 million cubic meters and the minimum is 0.36978 million cubic meters, and almost has the same level of water demand for each month. Accordingly, the government should start to complete the Gali Ble Dam with a reservoir capacity of 2 million cubic meters. The deficient water demand in the water saving scenario results for both sectors agriculture and domestic start from 1 million cubic meter during the year 2020 and arise to 3.26 million cubic meter in the year 2032.