Boğa çayı (Antalya)'nın ephemeroptera faunası ve su kalitesi ile ilişkisi
The ephemeroptera fauna of Boga stream (Antalya) and its relationship with water quality
- Tez No: 547439
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Boğa Çayı (Antalya) su kalitesinin fizikokimyasal ve biyolojik yönden incelenerek Ephemeroptera takımı ile arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ocak 2016 – Ekim 2016 tarihleri arasında seçilen 6 istasyondan mevsimsel periyotlarla su ve Ephemeroptera takımına ait organizmaların örneklemesi yapılmıştır. Ephemeroptera takımına ait 2 familya, 2 cins, 9 takson ve 7101 örnek teşhis edilmiştir. Fizikokimyasal verilerle türler ilişkilendirilerek sıklık, baskınlık, çeşitlilik ve benzerlik analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the relationship between the Ephemeroptera team and the physicochemical and biological aspects of Boğa stream water quality. From 6 stations selected between January 2016 and October 2016, water and organizms belonging to Ephemeroptera were sampled in seasonal periods. 2 families, 2 genera, 9 taxa and 7101 samples belonging to Ephemeroptera were diagnosed. The analyzes of frequency, dominance, diversity and smilarity were performed by correlating the species with physicochemical data.