Sıvı plazma ile gül suyunun sterilizasyonu
Sterilization of rose water with liquid plasma
  1. Tez No: 547438
  2. Yazar: CANSEL DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Gıdaların raf ömrünün uzatılması ile ilgili beklentilerin artması sonucu, gıda ürünlerinin yapısının ve tatlarının değişikliğe uğramadan sterilize edilmesi son yıllarda oldukça önem kazanmıştır. Gıda kaynaklı patojenlerin gelişimini durdurmak veya öldürmek yoluyla gıdaların raf ömrünün uzatılması amacıyla ısı, UV, etilenoksit ve hidrojen peroksit gibi çeşitli kimyasallar sterilizasyon amacı ile yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak düşük sıcaklıklarda, nem gerektirmeyen, toksik atıklara neden olmayan bir sterilizasyon işlemi her zaman üzerinde çalışılmaya değer konulardan biri olmuştur. Son yıllarda termal olmayan atmosferik basınç plazmasının sterilizasyon için kullanımı, besin değerindeki kayıpların düşük olması, toksik olmaması, vakum gibi pahalı ekipman kullanmadan atmosferik basınç altında çalıştırma imkanının olması ve ekonomik olması nedeniyle önem kazanmıştır. Bu çalışmada ilaç ve gıda katkı maddeleri olarak büyük potansiyele sahip olan doğal gül suyu, farklı plazma işlem süreleri için termal olmayan atmosferik basınç plazma (NTAPP) yöntemi kullanılarak sterilize edilmiştir. Doğal gül suyu ve sterilize edilmiş gül suyu, taramalı elektron mikroskobu (SEM), Gaz kromatografi-kütle spektrometresi (GC-MS), Fourier dönüşümü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) kullanılarak ve antibakteriyel çalışmalar yapılarak incelenmiştir. 45 s plazma uygulamasından sonra, mezofilik aerobik bakteri, küf ve maya hücrelerinin inaktivasyonun ~%70 oranında azaldığı gözlenmiştir. Bu sonuç, gül suyunun kısa bir süre içerisinde termal olmayan atmosferik basınç plazma ile başarılı bir şekilde sterilize edilebiliceğini göstermiştir. SEM görüntüleri, gül suyundaki sterilizasyon işlemini doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the growing expectations of food shelf life extension, it has become very important in recent years to sterilize the structure of food products without changing the taste. Heat, UV and various chemical such as ethylene oxide and hydrogen peroxide are widely used for sterilization purposes in order to extend teh shelf life of foods by stopping or killing the growth of foodborne pathogens. Homever,, at low temperatures, a sterilization process that does not require moisture and toxic wates has always been one of the things to work on. The use of nonthermal atmospheric pressure plasma in recent years has become important because of the low loss of nutritional value, its toxicity, its ability yo oparate under atmospheric pressure without yhe use of expensive equipment such as vacuum, and it s economic viability. In thıs study, natural rose water,which has great potential as drug an food additives, has been sterilized using non-thermal atmospheric pressure plasma (NTAPP) method for different plasma processing times. Natural rose water and sterilized rose water were investigated using scanning electron microscopy (SEM), gas chromatography –mass spectrometry (GC-MS), Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) and antibacterial studies. After 45 s of plasma application,the inactivation of mesophilic aerobic bacteria, mold and yeast cells decreased by % 70. This results shows that rose water can be successfully sterilized by non-thermal atmospheric pressure plasma within a short period of time. SEM images confirm the sterilization processin rose water.