Çokgen bulanık sayıların temel ekonomik sipariş miktarı modeline uygulaması
Application of polygonal fuzzy numbers to the basic economic order quantity model
- Tez No: 547441
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AYTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Matematik, Industrial and Industrial Engineering, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tez çalışmasında Báez-Sánchez vd. (2012) tarafından tanımlanan çokgen bulanık sayılar için yeni durulaştırma teknikleri geliştirilerek elde edilen yeni teknikler temel bir stok kontrol problemine uygulanmıştır. Tezin orjinal kısmı üç bölümden oluşmaktadır. Orjinal sonuçların yer aldığı ilk kısımda üçgensel bulanık sayılar için Yao ve Wu (2000) tarafından tanımlanan işaretli uzaklık formülü çokgen bulanık sayılar için verilmiştir. İkinci kısımda ise üçgensel bulanık sayılar için Chen ve Hsieh (1999) tarafından verilen dereceli ortalama formülü çokgen bulanık sayılara genişletilmiştir. Son kısımda ise çokgen bulanık sayılarla bulanıklaştırma tekniği ve elde edilen durulaştırma teknikleri temel klasik model olan geri siparişsiz ekonomik sipariş miktarı (ESM) modeline uygulanmıştır. Yeni ekonomik sipariş miktarını veren fonksiyonun klasik ve üçgensel modelden daha optimum sonuç verdiğini göstermek için Yao ve Chiang (2003)'ın çalışmasında yer alan ve birçok araştırmacı tarafından karşılaştırma yapılan örnek kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, improving some defuzzification techniques for polygonal fuzzy numbers defined by Báez-Sánchez et al. (2012), these new techniques was applied to a basic stock control problem. The original part of this thesis consists of three parts. In the first original part, the signed distance formula defined by Yao and Wu (2000) for triangular fuzzy numbers is given for polygonal fuzzy numbers. In the second original part, similar to the first original part, the graded mean formula defined by Chen and Hsieh (1999) for the triangular fuzzy numbers is generalized for polygonal fuzzy numbers. In the last original part, the fuzzification technique with polygonal fuzzy numbers and the defuzzification techniques obtained in this thesis are applied to the basic inventory without backorder (EOQ) model. In order to show our new economic order quantity model yields more optimal results than the crisp and triangular models we used Yao and Chiang (2003)'s example which is used by many researchers to compare the optimal results.