Kartonların fiziksel özellikleri üzerine kalender kullanımının etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of calender usage on physical properties of cardboard
- Tez No: 547444
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUTUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kurutma partisinden çıkan kağıt ve kartonların yüzeylerinde girinti-çıkıntı, keçe ve elek izleri, kabarma, bükülme ve lif yığılmaları gibi bazı düzensizlikler ve kusurlar vardır. Bu düzensizlikler, yazı, baskı ve ambalaj gibi kullanım yerleri için kusur sayılır. Kağıt kuruduktan sonra basınç altında ağır metal silindirler veya yumuşak kaplamalı silindirler arasından geçirilerek söz konusu düzensizlikler en aza indirilir. Bu işleme“kalenderleme”adı verilmektedir. Bu çalışmada, farklı kalenderleme koşullarının (basınç, sıcaklık ve süre), gri ve miğfer kartonların fiziksel ve mekanik özellikleri (gramaj, kalınlık, hacimlilik, yoğunluk, pürüzlülük, hava geçirgenliği, kopma uzunluğu, yırtılma mukavemeti, patlama mukavemeti ve kat ayrımı) üzerine etkileri araştırılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında kalenderleme koşullarının, kartonların fiziksel özellikleri üzerine etkilerinde, kalınlığın azalmasına bağlı olarak hacimlilik azalmış ve yoğunluk artmıştır. Bu durum kartonun içinde ki hava gözeneklerinin kapanmasına sebebiyet vererek hava geçirgenliğini azaltmıştır. Yoğunluğun artmasına bağlı olarak da patlama ve kopma mukavemetlerinde bir miktar artış, yırtılma mukavemetinde ise azalmalar gözlemlenmiştir. Her üç değişken içinde (basınç, sıcaklık, süre), yüzey pürüzlülüğünde iyileşme ve kat ayrımı değerlerinde sayısal olarak artışlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are some irregularities and imperfections such as recess-protrusion, felt and screen marks, blistering, twisting and fiber clusters on the paper and paperboard surfaces that come out of the drying section. These irregularities are a defect for use, such as writing, printing and packaging. After the paper has dried, irregularities are minimized by passing through heavy metal cylinders or soft-coated rollers under pressure. This process is called calendering. In this study, the effects of different calendering conditions (pressure, temperature and time) on the physical properties of the gray and coreboard cartons (weight, thickness, bulk, density, roughness, air permeability, breaking length, tear strength, burst strength and Scott bond) were investigated. As a result, after the calendering process, the bulk decreased and the density increased due to decreases thickness of the cartons. This has led to the closure of the air pores in the carton, thereby reducing air permeability. Due to the increases in density, some increases in burst and tensile strengths and decreases in tear strength were observed. In all three variables (pressure, temperature, time), improvement in surface roughness and increase in Scott bond values were determined.