Kullanıcı etkileşimli video ek açıklama aracı geliştirilmesi
Development of an interactive video annotation tool
- Tez No: 547446
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEKEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çoklu ortam öğeleri, öğrenmeyi kolaylaştırması yönüyle eğitimin vazgeçilmez bir parçasıdır. Çevrimiçi öğrenme ve öğretme platformlarının yaygınlaşması ile eğitimlerde ve konferanslarda video kullanımına rastlanmaktadır. Bilgi videolarda hem görsel hem de işitsel olarak hızlı bir şekilde sunulmaktadır, dolayısıyla videolarda anlamayı daha da kolaylaştırmak için videolar alt yazı ile veya videoyu kısmen içeren belgelerle desteklenmektedir. Alt yazının liste olarak sunulmaması ve belgenin zaman sıralı olmaması, bu araçları yetersiz hale getirmektedir. Bunun için videolarda ek açıklama ve düzenleme araçlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Eğitim tabanlı video ek açıklamaları video analizini kolaylaştırmak ve manuel ek açıklamanın yoğun işçilik maliyetlerinden kaçınabilmek için alternatiftir. Bu çalışmada, eğitim videolarının içeriğini denetlemek ve raporlayabilmek için bir web tabanlı video ek açıklama aracı önerilmiştir. Önerilen aracın eğitimde kullanımının denenmesi ve analizinin gerçekleştirilmesi için psikolojik danışmanlık ve rehberlik eğitimi örnek olarak gösterilmiştir. Uygulama, çevik yazılım geliştirme yöntemi ile NodeJs, Angular, HTML5 kullanılarak geliştirilmiştir. Bu uygulama ile uzman ve aday arasında geri bildirimlerin alınması ve oturumların değerlendirilmesi sağlanmıştır. AnnoVid'in gerçek zamanlı çalışması, grup çalışmalarında üyelerin oturumlara etkin katılımına olanak sağlar. Tüm bu ek açıklama ve yorum verileri uygulamada özel bir dosya formatında tutularak video ile ilişkilendirilir ve raporlanır.
Özet (Çeviri)
Multimedia elements are an indispensable part of education to facilitate learning. With the expansion of online learning and teaching platforms, video usage is found in trainings and conferences. The information is presented both in video and audio in a fast way, so videos are supported with subtitles or partially documented videos to make it easier to understand videos. The fact that the subtitle is not presented as a list and that the document is not timed makes these tools insufficient. This requires additional explanation and editing tools. Training-based video annotations are an alternative to facilitating video analysis and avoiding intensive labor costs of manual annotation. In this study, a web-based video annotation tool has been proposed to control and report the content of educational videos. An example is psychological counseling and guidance training to test the use of the proposed tool in education. The application was developed using NodeJs, Angular, HTML5 with agile software development method. With this application, feedback was obtained from experts and candidates and the sessions were evaluated. AnnoVid's real-time work enables members to participate effectively in group work. All these annotations and comment data are kept in a special file format in the application and associated with the video and reported.