Stafilokoklarda metisilin direnci
  1. Tez No: 54745
  2. Yazar: FUNDA FURTUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN LEBLEBİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Metisilin dirençli stafilokok infeksiyonlan tüm dünyada sık görülen ve tedavisi için kullanılabilecek antimikrobial ilaçlan oldukça sınırlayan önemli bir problemdir. Bu infeksiyonların uygun tedavisi için metisilin dirençli suşların doğru ve hızlı saptanmaları gerekir. Metisilin direncinin heterojen olma özelliği nedeniyle, duyarlılık testleri içinde hiç bir test tek başına en iyi değildir. Üreme ortamında yapılan değişiklikler (48 saat inkübasyon, %5 NaCl, 30°C'lik inkübasyon ısısı, yüksek bakteri inokülumu) aynı zamanda betalaktamaz salgılanmasını da arttırarak duyarlı suşların hatalı olarak az duyarlı veya dirençli saptanmasına neden olabilir. Bu çalışmanın amacı, metisilin direncini tespit etmede kullanılan çeşitli metodların duyarlılığını karşılaştırmaktır. Bunun için çeşitli kliniklerden izole edilen 104 stafilokok susu incelendi. Metisilin direnci otomatik sistem, disk difuzyon ve agar tarama yöntemleri ile araştırıldı ve test sonuçlan agar tarama testi sonuçlan ile karşılaştınldı. Agar tarama testi ile metisilin direnç oranı %62.5 olarak tespit edildi. Disk difuzyon testi agar tarama testi ile karşılaştırıldığında, disk difuzyon testinin duyarlılığı, özgüllüğü, pozitif ve negatif prediktif değeri sırasıyla %89.2, %87.1, %92.1 ve %82.9 olarak bulundu. Disk difuzyon testinin otomatik sistemden daha duyarlı ve özgül olduğu saptandı. Otomatik sistemde very major ve major hata oranlan %14.4 ve %5.8 iken, bu hata oranlan disk difuzyon yönteminde daha düşük bulundu. Agar tarama testi ile disk difuzyon test sonuçlan arasındaki uyum yüksek (%89.4) idi. Bu sonuçlar disk difuzyon testinin metisilin dirençli stafilokoklann tespitinde güvenilir bir yöntem olduğunu düşündürmektedir. Aynı zamanda betalaktamaz inhibitörü içeren disklerin kullanılması borderline dirençli stafilokoklann, metisilin dirençli stafilokoklardan ayrımında yardımcı olabilir. Bununla birlikte sonuçlanınız heterojen direnci tespitte disk difuzyon testinin yetersiz olduğunu gösterdiği için agar tarama testinin kullanılmasının gerektiği kanaatine vardık. Metisilin dirençli stafilokoklar için önemli bir husus da diğer birçok kemoteropatik için direncin gittikçe artmasıdır. Bu çalışmada stafilokokların çeşitü antibiyotiklere invitro duyarlılıkları metisilin direnci ile karşılaştırılarak incelendi. Stafilokok suşlarının tümü vankomisine duyarlı saptandı. Ancak dirençli suşlann yüzdesi, vankomisin, mupirosin ve netilmisin dışındaki antibiyotikler için, metisilin dirençli stafilokoklarda metisilin duyarlı stafilokoklardan belirgin olarak daha yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Methicillin-resistant staphylococcal infections are comman, important world wide problems for which limited antimicrobial drugs are available for treatment. Appropriate therapy of these infections requires rapid and reliable identification of methicillin-resistant strains. Because of the heterogeneous nature of methicillin resistance, there is no single best method for testing susceptibility. Alteration in growth conditions can affect expresion of methicillin resistance. Factors which enhance resistance (48-h incubation, %5 NaCl, 30°C incubation, high inocula) may also enhance betalactamase production, which can cause susceptible strains to appear borderline or falsely resistant. The aim of this study was to compare the sensitivity of various methods used in detecting methicillin resistance. For this purpose 104 staphylococcus strains from different clinics were examined. Methicillin resistance was investigated by automated system, disc diffusion and agar screen methods. Than the results of the first two methods were compared with the results of agar screen test. The ratio of strains resistant to methicillin was found to be 62.5% by agar screen test. When compared with disc diffusion test, the agar screen test gave sensitivity, specifity, and predictive values of 89.2%, 87.1%, 92.1%, 82.9% for both positive and negative tests, respectively. The disc diffusion test was found more sensitive and specific than automated system. Very major error and major error rates for the automated system were 14.4%and 5.8%. However these error rates for the disc diffusion methods were found lower (6.7% and 3.9%) than the results of automated system These results suggested that disc diffusion test is a reliable method for detection of methicillin resistance staphylococci. Discs containing betalactamase inhibitors may also be useful for differantiating methicillin-resistant staphylococci from borderline-resistant staphylococci. However, our results show that there is no effect of the disk diffusion test for detection of heterogen methicillin resistance. Thus, we suggested that agar screen test sould be used for detection of methicillin resistance truly. An important feature of methicillin-resistant staphylococ strains is their increased level of resistance for many other chemotherapeutics. This study was undertaken to invastigate the invitro susceptibility of staphylococcus strains to various antibiotics with respect to methicillin resistance. All of the staphylococ strains were found to be sensitive to vancomycin. But the percentages of the strains resistant to any antibiotic except vancomycin, mupirosin and netilmisin were found considerably higher among methicillin-resistant strains than those among sensitive strains. 50