Touching the grief: Does affectionate touch protect intimacy in couples who lost their child?
Yasa dokunmak: Şefkatli dokunma çocuk kaybı yaşamış çiftlerde yakınlık hissini korur mu?
- Tez No: 832633
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN BÜYÜKCAN TETİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Her ne kadar çocuk kaybının bireysel esenlik üzerinde olumsuz etkisi olsa da, çocuk kaybının ebeveynlerin romantik ilişkilerine olan etkileri üzerine yapılan çalışmalar kısıtlıdır. Bu çalışma romantik ilişkilerdeki en sık davranışlarından biri olan şefkatli dokunmaya odaklanmıştır. Bu amaca bağlı olarak doğum öncesi, sırası, ve sonrasında çocuk kaybı yaşamış ve çocuk kaybı yaşamamış çiftlerin şefkatli dokunmalarındaki farklılıkların yanı sıra, şefkatli dokunmanın ve eşler arasında benzerliğinin yakınlık hissine olan etkisi incelenmiştir. Türkiye'den toplam 483 çocuk kaybı yaşamış (228 çift, 27 bireysel) ve 523 çocuk kaybı yaşamamış (258 çift, 7 bireysel) katılımcı 7 gün boyunca günlük çalışmasına katılım göstermişlerdir. Her ne kadar çocuk kaybı yaşamış ve kayıp yaşamamış erkekler aynı seviyede şefkatli dokunma raporlasalar da, çocuk kaybı yaşamış kadınlar kayıp yaşamamış kadınlara kıyasla daha düşük şefkatli dokunma seviyesi belirtmişlerdir. Bu farklılığa rağmen, yapılan Çok Düzeyli Model analizi sonucunda şefkatli dokunmanın çocuk kaybı yaşamış ve yaşamamış çiftlerde hem kadın, hem de erkeklerin yakınlık hissini çoğunlukla olumlu etkilediği gözlemlenmiştir. Eşli Yüzey Yanıt Analizleri sonuçları ise eşlerin şefkatli dokunmalarının her seviyedeki benzerliğine kıyasla her iki eşin yüksek seviyede şefkatli dokunmalarının yakınlık hissiyle ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu araştırmanın sonuçları şefkatli dokunmanın romantik ilişkisel kazanımlarının çocuk kaybı yaşamış ve kayıp yaşamamış çiftler arasında farklılıktan çok benzerlik gösterdiği, ve aynı zamanda şefkatli dokunmanın çocuk kaybının çiftler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya yönelik müdahale programları için umut verici bir hedef olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Although child loss has detrimental consequences for individual well-being, its impact on bereaved parents' romantic relationships is still understudied. This research focused on one of the most frequent relationship behaviors, namely affectionate touch, in relationships. Accordingly, the difference in affectionate touch in bereaved couples who experienced child loss during pregnancy, labor, or afterward vs. nonbereaved couples and the roles of affectionate touch and its similarity across partners in the couples' intimacy was examined. In total, 483 bereaved parents (228 couples, 27 individuals) and 523 non-bereaved participants (258 couples, 7 individuals) from Turkey participated in a seven-day diary study. Although bereaved and non-bereaved men reported equal affectionate touch, bereaved women's affectionate touch was lower than non-bereaved women's. Despite this discrepancy, multilevel analysis results revealed that affectionate touch mostly benefited both genders' intimacy in bereaved and non-bereaved couples. The Dyadic Response Surface Analyses results showed that rather than the similarity of affectionate touch across partners at any level, mutually high affectionate touch was positively related to intimacy. These findings highlight that bereaved and non-bereaved couples are more similar than different regarding affectionate touch's relational gains, and affectionate touch could be a promising target in intervention programs aiming to buffer the negative consequences of child loss for bereaved parents.