Fear of intimacy in young women: The role of attachment styles, rejection sensitivity, and experiential avoidance
Genç kadınlarda yakınlık korkusu: Bağlanma stillerinin, reddedilme duyarlılığının ve deneyimsel kaçınmanın rolü
  1. Tez No: 999540
  2. Yazar: SELİN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, yaş ve ilişki durumu kontrol edildikten sonra, genç yetişkin kadınlarda yakınlık korkusunu yordamada bağlanma stillerinin, reddedilme duyarlılığının ve deneyimsel kaçınmanın rolü incelenmiştir. Çalışmaya toplam 385 Türk kadını katılmıştır. Katılımcılardan veri toplamak için Demografik ve Romantik İlişki Bilgi Formu, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği, Çok Boyutlu Deneyimsel Kaçınma Ölçeği ve Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Bu ilişkisel araştırma tasarımında, çalışmadaki verilerin analiz edilme sürecinde kullanılan yöntem hiyerarşik çoklu regresyon analizidir. Genel olarak, nihai model anlamlı bir açıklayıcı güce sahip olduğunu göstermiş, yakınlık korkusu varyansının kayda değer bir bölümünü açıklamış ve önerilen yordayıcıların anlamlılığını doğrulamıştır. Geçmiş çalışmalardan elde edilen ampirik bulgulara paralel olarakkaygılı/kararsız bağlanma stilinin, deneyimsel kaçınmanın iki alt boyutu olan bastırma/inkâr ve sıkıntıya dayanıklılık ile reddedilme duyarlılığının, ilişki durumuyla birlikte, yakınlık korkusunun anlamlı yordayıcıları olduğu bulunmuştur. Ayrıca, yaşın ve ilişki durumunun da analizin son aşamasında diğer değişkenlerle birlikte yordayıcı faktör haline geldiği görülmüştür. Bulgular, mevcut ampirik bulgular göz önünde vii bulundurularak açıklanmıştır. Bulgular ışığında, teorik ve pratik çıkarımlar ile daha sonraki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study examined the role of attachment styles, rejection sensitivity, and experiential avoidance in predicting fear of intimacy among young adult women, after controlling for age and relationship status. A total of 385 Turkish women participated in the study. The Demographic and Romantic Relational Information Form, the Three-Dimensional Attachment Styles Scale, the Multidimensional Experiential Avoidance Scale, and the Rejection Sensitivity Scale were used to collect data from the participants. A hierarchical multiple regression analysis was conducted to analyse data in this correlational research design. Overall, the final model demonstrated significant explanatory power, accounting for a considerable proportion of variance in fear of intimacy and confirming the significance of the proposed predictors. Parallel to the empirical evidence obtained from past studies, it was found that anxious/ambivalent attachment style, two subdimensions of experiential avoidance (repression/denial and distress endurance), and rejection sensitivity, along with relationship status, were significant predictors of the fear of intimacy. It was also observed that age and relationship status became a predictive v factor along with other variables in the final stage of the analysis. The findings have been explicated by examining the existing empirical evidence. Based on the findings, theoretical and practical implications and recommendations for further research were presented.