Portföy yatırımlarının makroekonomik göstergelere etkisi
The effects of portfolio investments on macroeconomic indicators
  1. Tez No: 547471
  2. Yazar: İBRAHİM SÜYEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JÜLİDE YALÇINKAYA KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Uluslararası sermaye hareketleri özellikle birçok ülkenin ekonomik anlamda liberalleşmeye başladığı 1980'li yıllardan itibaren ülke ekonomileri için oldukça önemli bir olgu haline gelmiştir. Özellikle gelişmekte olan ve az gelişmiş ekonomilere yönelik sermaye hareketleri bu ülkelerin birçok makroekonomik göstergesini olumlu ya da olumsuz anlamda etkilemiştir. Gerçekleşen bu sermaye hareketleri sayesinde gelişimini tamamlayamamış ülkeler kalkınmada ihtiyaç duydukları fonları elde etmiş, gelir seviyelerini yükseltmiş ve dünya ekonomisinde kendilerine yer edinmeye başlamışlardır. Uluslararası sermaye hareketlerinin bir türü olan portföy yatırımları sermaye sahiplerinin başka bir ülkenin sermaye piyasası araçlarına yapmış oldukları yatırımlardır. Finansal serbestleşmesini tamamlamış ülkelerde gerçekleşen yabancı portföy yatırımları büyüme, enflasyon, dış ticaret, faiz oranları ve ödemeler dengesi gibi birçok ekonomik göstergeyi etkilemektedir. Bu tez çalışmasında portföy yatırımlarının bir ülkenin makroekonomik göstergelerine olan etkileri incelenmiştir. Çalışmada portföy yatırımlarının milli gelir, enflasyon, yatırım, kişi başı milli gelir, ithalat ve ihracat üzerindeki etkileri panel veri seti kullanılarak ekonomik olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
International capital movements have become an important phenomenon for economies, especially since the 1980s when financial liberalization took place in many countries. Especially capital inflows to the least developed and developing countries have affected the macroeconomic indicators in these economies. By means of these capital flows, undeveloped countries have obtained the funds they need for their development, raised domestic income levels and started to attain a place in the world economy. Portfolio investments, a type of capital flows, are investments of foreing investors in capital market instruments. Portfolio investments affect many economic indicators such as national income, inflation, foreign trade, interest rates, and balance of payments etc. in financially liberalized countries. This dissertation investigates the impact of portfolio investments on macroeconomic variables in a country. Particularly, the study analyzes, using a panel data, the effect of portfolio investments on national income, inflation, invesment, national income per capita, imports and exports.