Postmodern tüketim anlayışında geleneksel kadın imgesi ve lüks tüketim ilişkisine yönelik bir inceleme
An observation about the image of a conservative woman and her luxury consumption attitude at the postmodern consumption culture
  1. Tez No: 547472
  2. Yazar: KOKTAY IRMAK KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ULUSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu doktora tez çalışmasının amacı, postmodern tüketim anlayışında geleneksel kadın imgesi ve lüks tüketim ilişkisine yönelik bir inceleme yapmaktır. Öncelikle postmodernizm ve tüketim kültürü kavramları detaylı olarak incelenmiştir. Bu şekilde geleneksel kadının postmodern dönemdeki duruşu gözlenmiştir. Geleneksel kadının postmodern dönemdeki duruşu ele alınarak örnek çalışma olarak Ocak 2013-Ekim 2017 tarihleri arasında yayınlanan Aysha dergisi reklamları içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Sonuç olarak derginin geleneksel kadına hitap eden unsurlar içerdiği ortaya çıkmıştır. Gerek reklam değişkenleri gerekse tasvir edilen kadın imgesi açısından Aysha dergisinin geleneksel ama günceli yakından takip eden kadınların dergisi olduğu söylenebilir. Buna ek olarak derginin stil sayfaları incelenerek; lüks ürünlerin ve lüks tüketimin öne sürüldüğü göze çarpmıştır. Sonuç olarak, Aysha dergisindeki kadın imgesinin geleneksel izler taşıdığı ve kadının lüks tüketim üzerinden tanımlandığı ortaya çıkmıştır. Reklam değişkenlerinde geleneksel unsurlar bulunmakta, stil sayfalarında ise lüks markalara sıklıkla yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this PhD thesis study is to show the image of conservative woman and her luxury consumption attitude at the postmodern consumption culture. First of all, the postmodern theory and consumption culture were observed. In order to understand the place of the conservative woman within the postmodern consumption culture, the advertisements of Aysha Magazine, issues between January 2013 and October 2017 were observed by content analysis. As a result, it was found out that Aysha Magazine has conservative factors which attract conservative women. The advertisements show the image of conservative women who follow trends and fashion. Also, the“Style”pages of the magazine which have been observed present luxury brands. Therefore, it is possible to say that both luxury products and luxury consumption are encouraged by Aysha Magazine.