Financial inclusion and its impact on growth and inequality: Focusing on Europe and Central Asia (ECA)
Finansal kapsama ve finansal kapsamanın Avrupa ve Orta Asya'ya odaklanarak büyüme ve eşitsizlik üzerindeki etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 547473
  2. Yazar: ASLI CEREN ÖZHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE DİLARA ALTIOK YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tez, finansal kapsama ve iki belirleyici makroekonomik gösterge olan büyüme ve eşitsizliğin bağlantısını inceler. Finansal kapsama finansal hizmetlere ulaşım ve finansal hizmetlerin kullanımı olarak tanımlamıştır. Tanımı daralttıktan sonra, tez, finansal kapsamayı endeksleme tekniği kullanarak ölçmektedir. Bu çalışmanın en önemli katkısı finansal kapsamayı ölçmek için üç endeksin (finansal erişim endeksi, şirket bazlı ve hanehalkı bazlı finansı kullanma endeksleri) oluşturulmasıdır. Bu üç endeks finansal kapsamanın hanehalkı ve şirketlerin finansal hizmetlere ulaşımı ve bu hizmetlerin kullanımını içeren farklı boyutlarını kapsar. Bu çalışma, Dünya Bankası tarafından hazırlanan Global Findex veritabanı ve Enterprise Survey veritabanı ve IMF tarafından hazırlanan Financial Access veritabanını kullanarak, hanehalkı ve firma bazından finansal kapsamayı ölçmek için yollar gösterirken; Avrupa ve Orta Asya bölgesini tarihi ve ülkeler arası karşılaştırmalı bir perspektife oturtur. Panel ve OLS regresyon analizleri kullanarak, finansal kapsamının iki önemli makro veri olan büyüme ve eşitsizlik üzerindeki etkilerini analiz eder. Ayrıca, Avrupa ve Orta Asya bölgesi üzerinde yoğunlaşarak, bölgedeki dinamikleri inceler. Bu tez, Avrupa ve Orta Asya bölgesin içinde bulunduğu finansal kapsamayı gösterirken, finansal kapsamanın büyüme ve eşitsizlik üzerindeki etkisine de ışık tutar. Güncel literatürle uyumlu olarak, finansal kapsamanın tüketim ve yatırım için kaynaklara ulaşımın finansmanı sayesinde büyümeyi artırdığı ve eşitsizliği azalttığı sonucuna varılmıştır. Tezin bulgularına göre finansal kapsamanın büyüme üzerindeki etkisi Avrupa ve Orta Asya bölgesinde anlamlı çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The dissertation explores the connection between financial inclusion and two imperative macroeconomic notions of growth and inequality. Financial inclusion is defined as the access to and use of financial services. After narrowing down the definition, it then measures financial inclusion by using indexation technique. A major contribution of this study is the development of a measure of financial inclusion via formation of three indices, namely financial access index, firm-level and household-level financial usage indices. These three indices capture different aspects of financial inclusion, which is comprised of access to financial services by both households and firms in addition to effective use of these services. Based on Global Findex database and the Enterprise Survey database collected by the World Bank, Financial Access database collected by the IMF, the study introduces measures of household-level and firm-level inclusion, with placing ECA in a historical and cross-country perspective. By using Panel and OLS regression analysis, it analyzes the impact of financial inclusion on two important macroeconomic variables, namely growth and inequality. Moreover, it focuses particularly on the ECA region and analyzes the dynamics in the region. The study aims at documenting the status of financial inclusion in ECA, while shedding light on the impact of financial inclusion on growth and inequality. It concludes that, in line with the contemporary literature, financial inclusion enhances growth and reduces inequality with better access to resources to finance both consumption and investment. According to the dissertation's findings, the positive impact of financial inclusion on growth is significant in the ECA region.