Anterior iliak krestten otojen kemik grefti alınmış hastalarda postoperatif morbiditenin değerlendirilmesi
Evaluation of postoperative morbidity in patients undergoing autogenous bone grafting from the anterior iliac crest
- Tez No: 547498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL KAHRAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Otojen kemik greftleri, maksillofasiyal cerrahide geniş defektlerin rekonstrüksiyonu, tümör rezeksiyonu sonrası rekonstrüksiyon, atrofik alveolar defektlerin rehabilitasyonu, alveolar yarıkların rekonstrüksiyonu gibi amaçlarla sıkça uygulanmaktadır. Bu amaca yönelik olarak daha çok anterior iliak krest tercih edilmektedir. Anterior iliak krest kullanılmasının; aynı anda operasyonun tamamlanması, hasta konforu ve donör bölgeye ulaşım kolaylığı gibi avantajları bulunsa da morbiditeleri dikkate alınması gereken bir konudur. Yapılan çalışmalarda iliak krestten greft hazırlanmasına ilişkin komplikasyon oranları orta ve düşük olarak bildirilmektedir. Anterior iliak krestten otojen kemik grefti alınmış hastalarda postoperatif morbiditenin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirmiş olduğumuz bu retrospektif çalışmada, donör bölge morbiditesinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 12 kadın ve 18 erkek olmak üzere toplam 30 hastaya ait veriler değerlendirilmiştir. Hastalardan iliak kemik grefti alınma endikasyonlarına bakıldığında; dental implantasyon ve protetik amaçlı maksilla ve mandibula rekonstrüksiyonu, kist enükleasyonu sonrası rekonstrüksiyon, tümör rekonstrüksiyonu ve kırık rekonstrüksiyonu olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgulara göre hastalarda en sık izlenen morbiditelerin postoperatif ağrı ve yürüme bozuklukları olduğu, postoperatif 1. gün, 1. hafta, 1. ay ve 6. ayda ağrının değerlendirildiği VAS(Visual Analog Skala) skorlarının anlamlı derecede düşüş gösterdiği, bunların büyük kısmının postoperatif 2. haftada düzeldiği, hastaların sadece çok küçük bir kısmında kronikleşen ağrı şikayeti kaldığı görülmüştür. Hastalarda postoperatif dönemde ağrı ile ilişki olarak sadece VKİ(Vücut Kitle İndeksi)'nin yüksek olmasının istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Ağrı dışında en sık yaşanan morbidite nedeninin yürüme güçlüğü olduğu, hastaların yaklaşık olarak büyük kısmının yürüme güçlüğünün ilk 2 hafta içinde düzeldiği görülmüştür. Ayrıca iliak krest bölgesindeki skarın uzunluğu ve genişliği, iliak kreste göre lokalizasyonu, skarın görünümü (keloid, hipertrofik, normal) değerlendirilmiştir. Hastalarda memnuniyet oranının %85 olduğu görülmüştür. Postoperatif dönemde ağrının sadece VKİ değeri yüksek olan hastalarda artmış olmasının istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Literatürdeki bilgiler ve çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar birlikte değerlendirildiğinde maksillofasiyal defektlerin onarımında anterior iliak krestten greft alımının kısa dönem morbiditeleri tolere edilebilen, uzun dönemde ise hastalarda ciddi bir morbiditeye neden olmayan güvenli bir yöntem olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Autogenous bone graft application is widely used in maxillofacial surgery for reconstruction of large defects, tumor resection, and atrophic alveolar defects. Anterior iliac crest is the site of choice for graft preparation. This site has some advantages as ease of reach, simultaneous operation sessions, and patient comfort, but complications should also be considered during this operation. his retrospective study aimed to evaluate postoperative morbidity in patients with autogenous bone graft from anterior iliac crest which was aimed at evaluating donor region morbidity. The data of 30 patients, including 12 women and 18 men, were evaluated. The indications of harvesting iliac bone graft have been observed in patients for aim of dental implantation and prosthetic rehabilitation maxillary and mandibular reconstruction, reconstruction after cystic enucleation, tumor reconstruction and fracture reconstruction. Based on findings, VAS (Visual Analog Scale) scores were significantly decreased in postoperative 1st day, 1st week, 1st and 6th month postoperative pain and walking disorders, most of which were postoperative pain and walking disorders, after 2 weeks it was seen that only a very small portion of the patients had a chronic pain complains. Pains in patients were found to be statistically significant only when the BMI ( Body Mass Index) was high in postoperative pain association. It was found that the most common cause of morbidity was walking difficulty, and most of the patients experienced walking difficulty recovery within the first 2 weeks. Moreover, the length and width of the scar in the iliac region, localization of the iliac crest, the appearance of scar (keloid, hypertrophic, normal) were evaluated. The rate of satisfaction in patients was approximately 85%. It was found that postoperative pain in patients is statistically significant only in association with BMI ( Body Mass Index). When the data in literature and the results obtained in our study were evaluated together, it was found that short-term morbidity of anterior iliac krest was tolerated in the repair of maxillofacial defects, and in the long run it was a safe method for patients without serious morbidity.