Asetaminofen zehirlenmelerinde epidemiyolojik özellikler ve kan seviyeleri ile hastalık seyri arasındaki ilişki
Epi̇demi̇ologi̇cal properti̇es of acetami̇nophen poi̇soni̇ng and the effect of blood level on the course of the di̇sease
- Tez No: 547499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZGÜR ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Analjeziklerle zehirlenmelerin %47,1'inin parasetamol, %36,1'inin diğer non-steroid antiinflamatuvar ilaçlar (NSAĠĠ), %7,7'sinin salisilâtlar (tek başına veya kombine preparatları), %8,4'ünün de opiodler ile oluştuğu bildirilmiştir. Ülkemizde de parasetamol ilişkili zehirlenmeler sık rastlanmaktadır. Çalışmamızda hasta başvuru süresi ile hastalık seyri arasındaki ciddiyeti araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Kliniğine Ocak 2013 ile Aralık 2015 tarihleri arasında parasetamol zehirlenmesi şikâyeti nedeniyle acil servise gelen hastalar geriye dönük olarak analiz edildi. Elde ettiğimiz veriler Statistical Package for Social Sciences (SPSS) version 17,0 veri analiz programı ile analiz edilmiştir. Parametrik veri için student t test, nonparametrik veri için ki kare testleri kullanılarak veri analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
47% of all analgesic intoxications are due to paracetamol, 36.1% due to none steroids, 7.7% due to salycilate (single or combined forms) and 8.4% is due to opioids. In turkey, paracetamol related intoxications are common. In this study, we aimed to evaluate the relation between, early and late admission and severity of intoxication. Data of patients admitted to emergency department of Haydarpasa Numune Training and research hospital between January 2013 and December 2015 are retrospectively analyzed. Data was analyzed with Statistical Package for Social Sciences (SPSS) version 17.0. Parametric data was analyzed with Student T test and none-parametric data was analyzed chi-square test.