İmipenem, amikasin ve siprofloksasinin tekrarlanan dozlarına karşı postantibiyotik etkinin in-vitro incelenmesi
İn-vitro postantibiotic effect following repeated exposure to imipenem, amikacin and ciprofloxasin
- Tez No: 54751
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET İmipenem, Amikasin ve Siprofloksasinin Tekrarlanan Dozlarına Karşı Post Antibiyotik Etkinin İn-vitro İncelenmesi Saeid Khali! Azar Post antibiyotik etki (PAE) bir antibiyotiğin üremeyi durduran miktarları ile karşılaşan bir bakterinin, antibiyotik uzaklaştırıldıktan sonra antibiyotik ile karşılaşmamış bir bakteri gibi hemen üreyememesineyol açan kalıcı antibiyotik etkisidir. Bu ve benzer fenomenler, farmakodinamik etkiler olarak bilinmekte ve antibiyotiklerin doz düzenlenmesinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada en önemli hastane infeksiyon etkenlerinden biri olan P. aeruginosa suşları üzerine antipseudomonal etkisi bilinen ve bu infeksiyonların sağaltımında sıklıkla kullanılan amikasin, imipenem ve siprofloksasinin tekrarlanan dozları ile in-vitro PAE'ieri Koloni sayımı yöntemi ile saptanmıştır. Minimal inhibitor konsantrasyon, makrodilüsyon yöntemi ile ölçülmüş ve mikroorganizmalar 2 saat 4 x MIC katı kadar antibiyotiklerle karşılaştırılmıştır. Santrifüj yöntemi ile 3 kez yıkamadan sonra antibiyotikler ortamdan uzaklaştırılmış ve 8 saat boyunca her saat başı uygun katı besiyerine ekim yapılarak, canlı bakteri sayısının 1 0 katına çıkması (1log10 artması) için gereken süre (T) saptanmıştır. Kontrol olarak antibiyotik ile karşılaştırılmamış bakteri sayısının 10 kat artması için gereken süre (C) hesaplanmıştır. Tüm bu işlemler 3 kez tekrarlanmış ve PAE PAE= T-C formülü ile her mikroorganizma-antibiyotik kombinasyonu için tekrarlanan dozlarda elde edilmiştir. Sonuç olarak P. aeruginosa ATCC 27853, suş-1, suş-2 üzerinde, çalışılan tüm antibiyotiklerin tekrarlanan dozları ile PAE saptanmıştır. Anahtar sözcükler : Postantibiyotik etki, P. aeruginosa, in-vitro, canlı bakteri sayımı (VC).
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY In - vitro Postantibiotic Effect Following Repeated Exposure to Imipenem, Amikacin and Ciprofloxasin Saeid Khalil Azar Post antibiotic effect (PAE) is the effect that, after using growth inhibiting concatrations of the antibiotic to a bacteria, because of the antibiotic's still effect, after removing the antibiotic out, that bacteria cannot immediately begin to grow as the bacteria not exposed to an antibiotic. This phenomen on, as well as alikes, are known as pharmacodynamic effects and are used for antibiotic managements. In this study, Postantibiotic Effects (PAE) following repeated dosage of the major antipseudomonal antibiotics (amikacin, imipenem, ciprofloxacin), which are successfully used against Pseudomonas aeruginosa infections, known as one of the most important nosocomial infectious agent, were in vitro evaluated using viable counting method. The minimal inhibitory concentration (MIC) was determined by the broth macrodilution method and bacterial inocula were exposured to 4 x MIC of the antibiotics. Following three washing cycles through centrifugation, the antibiotics were removed and plated onto the appropriate agar at one hour intervals for 8 hours in order to determine the time interval (T) needed to increase viable bacteria count to 10 time (1log10). As control, the same procedures were applied to determine the time interval (C) increasing 1 0 times the same microorganisms which were not exposed to any of the antibiotics. All these steps were done three times and with the formula PAE= T - C each microorganism-antibiotic combination, due to repeated dosages, was determined. As the conclusion, PAEs of the reported dosage of all the antibiotics used were shown for P. aeruginosa ATCC 27853, strain 1 and strain 2. Key words : Postantibiotic effect, P. aeruginosa, in-vitro, VC