Geçmişten günümüze denim ve sürdürülebilir moda için değerlendirilmesi
Denim from past to present and evaluation of sustainable fashion
  1. Tez No: 547513
  2. Yazar: GÜLSEREN SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. HAMDİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, geçmişten günümüze uzanan süre içinde denimin uğradığı değişimler ve sürdürülebilir moda içinde gelecek nesillere aktarılmasıdır. Bu doğrultuda, öncelikle denimin ortaya çıkışı ve günümüzdeki yeri açıklanmıştır. Artan arz ve talep doğrultusunda üretim ve tüketim çılgınlığının başlaması ile çevreye, doğaya ve insana olan zararları her geçen gün artmıştır. Bu endişe ile sürdürülebilir kavramı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada sürdürülebilirlik kavramı geniş olarak ele alınmış; organik üretim aşamaları ve moda içinde sürdürülebilirliğe olan etkilerine değinilmiştir. Özellikle organik denim üretim aşamaları; organik pamuk, organik yıkama ve boyama sürdürülebilir denim üretiminin olmazsa olmaz noktalarıdır. Bu aşamaların uygulanabilir hale gelmesi ve üretimde süreklilik arz etmesi için toplumun eğitim durumu, denimde öncü olan firmaların ve tasarımcıların tutumu ve doğal kaynakların yeterli olamayacağı korkusu etkili olmaktadır. Bu tezde ortaya çıkan sonuçlar, denim üretiminin sürdürülebilirlik sorunu ile bağlantılı olduğunu ve bu alanda elde edilecek başarıların bir bütün halinde çalışması ile gerçekleşebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim of this paper is to evaluate changes of denim from past to present and to convey knowledge of sustainable fashion to next generations. For this purpose, origin of denim and importance of denim in present day explained. With growing demand and desire, exponential producer and consumer craze caused great harm to nature and humans. This condition created apprehension and sustainability found as a solution. In this paper, especially concept of sustainability broadly explained; and effect of organic production to sustainable fashion is evaluated. In organic denim production steps; organic cotton, organic washing and coloring are indispensable for sustainable denim production. Feasibility and continuity of these steps affected by educational status of soceity, attitudes of pioneers of denim production and designers toward sustainability and apprehension for depleting natural resources. The results of this thesis show that the sustainability problem is very interrelated and the success in this field can be achieved by working all the factors together.