Argümantasyon yöntemine dayalı laboratuvar etkinliklerinin fen bilgisi öğretmen adaylarının eleştirel düşünme eğilimi, mantıksal düşünme becerileri ve akademik başarılarına etkisi
Effect of the argumentation method based on laboratory activities upon science teacher candidates' critical thinking tendency, logical thinking skills and academic achievements
  1. Tez No: 547514
  2. Yazar: HÜSEYİN POLAT
  3. Danışmanlar: DR. FATMA BİLGE EMRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalışmanın amacı Argümantasyon Yöntemine Dayalı Laboratuvar Etkinliklerinin Fen Bilgisi Öğretmen Adaylarının Eleştirel Düşünme Eğilimi, Mantıksal Düşünme Becerileri ve Akademik Başarılarına Etkisini incelemektir. Bu çalışma nicel bir araştırmadır. Çalışmada deneysel araştırma türü olan yarı deneysel araştırma deseni olan eşleştirilmiş desen kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubu 2017-2018 akademik yılı bahar dönemi Fen Bilgisi Öğretmenliği Programında 1.sınıfında öğrenim gören 35'i kontrol grubunda ve 35'i de deney grubunda olmak üzere 70 öğretmen adayından oluşmaktadır. Çalışma 5 hafta sürmüştür. Çalışmada veri toplama aracı olarak UF/EMI (University of Florida Engagement, Maturity and Innovativeness) Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği, Fen Bilgisi Öğretmenliği Mantıksal Düşünme Becerileri Ölçeği, Akademik Başarı Testi, Argümantasyon Yöntemine Dayalı Etkinlik Kâğıtları ve Görüş Alma Formu kullanılmıştır. Çalışmada Genel Kimya Laboratuvarı Uygulamaları II dersi kapsamında Gazlar, Kimyasal Denge, Kimyasal Kinetik ve Termokimya konularında deneyler yapılmıştır. Kontrol ve deney gruplarında aynı konularla ilgili deneyler yapılmış ve deney föyündeki işlem basamakları takip edilmiştir. Deney grubu için ek olarak Argümantasyon Yöntemine Dayalı Etkinlik Kâğıtları kullanılmıştır. Çalışmanın başında ve sonunda kontrol ve deney gruplarına Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği, Mantıksal Düşünme Becerileri Ölçeği ve Akademik Başarı Testi ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Kontrol ve deney gruplarının son test puan ortalamaları arasındaki farklılık için MANOVA testi yapılmıştır. Bunun için SPSS programı (21.sürüm) kullanılmıştır. Görüş alma formu 10 öğretmen adayına uygulamıştır. Verilen cevaplar birlikte değerlendirilerek benzerlik ve farklılıklarına göre sınıflandırılmıştır. Argümantasyona dayalı etkinlik kâğıtları değerlendirilirken kazanıma ulaşıp ulaşamama durumu göz önüne alınmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre argümantasyon yöntemine dayalı laboratuvar etkinliklerinin fen bilgisi öğretmen adaylarının eleştirel düşünme eğilimi ve akademik başarıları üzerinde anlamlı etkisinin olduğu görülmüştür. Fakat mantıksal düşünme becerileri üzerinde anlamlı farklılık görülmemiştir. Öğretmen adaylarının görüş alma formuna verdikleri cevaplar incelendiğinde argümantasyon yönteminin öğretmen adaylarının sorgulama, öğrenmeyi öğrenme, düşünmeyi geliştirme, analiz etme, mantık kurma, kendini ifade etme ve yorumlama gibi beceriler üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Argümantasyona dayalı etkinlik kağıtları incelenmiş ve çalışma süreci boyunca öğretmen adaylarının argüman oluşturma becerilerinde artış olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine Effect of the Argumentation Method Based on Laboratory Activities upon Science Teacher Candidates' Critical Thinking Tendency, Logical Thinking Skills and Academic Achievements. This study is a quantitative study. In this study, the paired design, which is a quasi-experimental research design, was used. The study group of the study consisted of 70 teacher candidates in the first semester of the 2017-2018 academic year Science Education Teaching Program, 35 in the control group and 35 in the experimental group. The study lasted 5 weeks. Critical Thinking Tendency Scale, Science Education Logic Thinking Skills Scale, Academic Achievement Test, Argumentation Method Based Activity Sheets and Interview Form were used as data collection tools in the study. Within the scope of General Chemistry Laboratory Practices II course, experiments were carried out on Gases, Chemical Equilibrium, Chemical Kinetics and Thermochemistry. Experiments were carried out on the same subjects in the control and experimental groups and the process steps in the experiment sheet were followed. In addition, in the experimental group, activity sheets based on the method of Argumentation were used. At the beginning and end of the study, Critical Thinking Tendency Scale Logic Thinking Skills Scale, and Academic Achievement Test were applied to the control and experimental groups as pre-test and post-test. MANOVA test was used for the difference between the posttest mean scores of the control and experimental groups. SPSS program (v. 21) is used for this purpose. The interview form was applied to 10 pre-service teachers. The answers were evaluated together and classified according to their similarities and differences. When evaluating the activity sheets based on argumentation, the situation of achieving the gain was considered. According to the findings obtained from the study, it was observed that laboratory activities based on argumentation method had a significant effect on the students' critical thinking disposition and academic achievement. However, no significant difference was found on logical thinking skills. When the answers of the teacher candidates on the form of opinion were examined, it was seen that the argumentation method was effective on the skills of teacher candidates such as questioning, learning to learn, developing thinking, analysing, establishing logic, selfexpression and interpretation. Activity papers based on argumentation were examined and it was seen that teacher candidates' ability to create arguments during the study period increased.