Yabancıların Türkiye'de taşınmaz mal edinmeleri
Acquisition of real estate in Turkey by foreigners
  1. Tez No: 547512
  2. Yazar: HÜLYA KARAKAYA PARLAKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Çalışmamızın konusunu Yabancıların Türkiye'de Taşınmaz Mal Edinmeleri oluşturmaktadır. Geçmişten günümüze uzanan süreçte yabancı gerçek ve tüzel kişilerin tabi oldukları hukuk kuralları çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti topraklarında taşınmaz edinimleri incelenmektedir. Gayrimenkul ediniminde; yabancı sermayeli şirketlerin, konsolosluk ve diplomatik temsilciliklerin durumuna ve yabancı devletlere tanınan muafiyetlere değinilmiştir. Çalışmamızda, iç hukukumuzdaki özel düzenlemeler ve uluslararası antlaşmalar ışığında yabancılara ilişkin uygulamalar ortaya konulmaktadır. Ayrıca konu ile ilgili tespit edilen istatistikler de paylaşılmıştır. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde yabancıların taşınmaz ediniminde tarihi sürece ilişkin açıklamalar yapılmıştır. Birinci bölümün III numaralı başlığında bazı ülkelerin Türkiye'de taşınmaz mal edinimi konusu işlenmiştir. Birinci bölümün IV numaralı başlığında, çalışmamızda kullanılan bazı kavramlara ilişkin açıklamalar mevcuttur. Çalışmamızın ikinci bölümünde, yabancıların Türkiye'de taşınmaz edinimlerinde temel kanun niteliğinde olan 2644 sayılı Tapu Kanunu'nun 35. maddesinde 2012 tarih ve 6302 sayılı değişiklik sonrası aranan şartlar incelenmeye başlanmıştır. Bu kısımda en dikkat çekici değişim, karşılıklılık ilkesinin artık uygulama dışı bırakılmasıdır. Osmanlı Devleti, Safer Kanunu ile yabancılara ilk defa Osmanlı topraklarında taşınmaz mal edinip bu taşınmazı tapuda tescil etme hakkı tanımıştır. 1923 tarihli Lozan Barış Antlaşmasıyla, Safer Kanunu ile getirilen“eşitlik”ilkesinin yerini, Türk hukukunda uzun süre uygulanacak olan“karşılıklılık”(ahdi mütekabiliyet) ilkesi almıştır. 1923 yılından bu yana uygulanan karşılıklılık ilkesi, 2012 yılında yapılan değişiklik ile birlikte kanuni bir şart olmaktan çıkarılmıştır. Yeni düzenleme ile yabancı gerçek kişilerin ülkemizde gerek sınırlı ayni hak ve gerekse taşınmaz edinimlerinde aranan koşul,“uluslararası ikili ilişkiler”ve“ülke menfaatlerinin gerektirdiği hallerde”Cumhurbaşkanı tarafından belirlenen ülkelerin vatandaşı olmaktır.
Özet (Çeviri)
Subject of our study is '' acquisition of real estate in Turkey by foreigners ''. From the past to the present day, under the legal rules to which foreign natural and legal persons are subject; the acquisitions of real estate in the territories of the Republic of Turkey are analyzed. Our study consists of two chapters. In the first chapter, explanations are introduced concerning the historical process of acquisition of real estate by foreigners. At the second chapter of our study, the main law on the acquisition of foreigners' real estate in Turkey, the land register law under number 2644 and its necessary conditions after its change numbered 6302 in the year of 2012 by the article 35 are examined. The most attractive part here is that the principle of reciprocity was outside the application. By the Lausanne agreement of 1923, instead of the equality brought about by Safer's law; the principle of“reciprocity”has taken its place which will be applied for a long time in the Turkish jurisdiction. The principle of“reciprocity”applied since 1923 has been replaced by a change made in 2012 and became a legal condition. By this new regulation, the condition of acquiring a real estate or limited real rights for foreigners was changed as follows; You must be a citizen of the countries defined by the President of Turkish Republic, according to the necessities requiring“the interests of the country”and“international reciprocal relations”.