Etkin soruşturma yükümlülüğü
Obligation of effective investigation
- Tez No: 547522
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Etkin soruşturma yükümlülüğü, Avrupa İnsan Hakları Sözleşme'sinin metninde yer almayıp, Avrupa İnsan Hakları Mahkeme'sinin içtihatlarıyla ortaya çıkmış bir yükümlülüktür. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin etkin soruşturma yükümlülüğünün ihlaline ilişkin verdiği kararlar, Türkiye hakkında verilen mahkumiyet kararlarının temel nedenlerinden birini oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında yer alan ilkeler ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi içtihatları doğrultusunda, etkin soruşturma yükümlülüğünün ceza muhakemesindeki anlam ve kapsamını belirleyip, bu sayede ihlal sebeplerini inceleyerek uygulamalardan kaynaklanan sorunlara ışık tutmaktır. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır.“Etkin soruşturma yükümlülüğü kavramı ve unsurları”ismini taşıyan ilk bölümde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ve Anayasanın devlete yüklediği yükümlülükler ve usuli bir yükümlülük olarak etkin soruşturma yükümlülüğü kavramı, kapsamı ve dayanakları inceleme konusu yapılmıştır. Çalışmamızın esas konusunun değerlendirildiği ve“ceza muhakemesinde etkin soruşturma yükümlülüğü”ismini taşıyan ikinci bölümde ise, Ceza Muhakemesi Kanun'unda soruşturmaların etkinliği ilkesi incelenmiş ve bu doğrultuda uygulamalara ışık tutularak yaşanan aksaklıkları gidermek için çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The obligation of effective investigation is not contained in European Convention of The Human Rights. It is an obligation coming up from the case-law of The European Court of Human Rights. The verdicts about violation of the obligations to effective investigation which given by The European Court of Human Rights form one of the main reasons of convictions against Turkey. The aim of this study is to identify the meaning and scope of the obligation to effective investigation in line with the principles contained in the European Convention on Human Rights and the Constitution of the Republic of Turkey with the case-law of the European Court of Human Rights and the Constitutional Court of the Republic of Turkey, in this way examining the reasons of violations to shed light on problems caused by practices. Our study consists of two chapters. In the first chapter, which is titled“Concept and elements of obligation to effective investigation”, the obligations imposed on the states by the European Convention on Human Rights and Constitution, also the concept, scope and basis of the obligation to effective investigation as a procedural obligation have been examined.In the second chapter in which the main subject of our study is evaluated and titled“The obligation to effective investigation in criminal procedure law”, the principle of the effectiveness of the investigations in Criminal Procedure Law has been examined and by shedding light on this kind of practices, solutions have been proposed to resolve the problems that occurs.