X ve Y kuşakları açısından kurumsallaşma, kurumsal girişimcilik ve örgütsel yenilikçilik arasındaki ilişkilerin analizi: Küresel doğan aile işletmelerinde bir araştırma
The relationships between institutionalization, corporate entrepreneurship and organizational innovation for X and Y generations: A study of born global family firms
  1. Tez No: 547540
  2. Yazar: AHMET TUNCAY ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET KARADAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Çalışmanın amacı, küresel doğan aile işletmelerini X ve Y kuşakları açısından kurumsallaşma, kurumsal girişimcilik ve örgütsel yenilikçilik arasındaki ilişkileri analiz etmektir. Araştırmanın örneklemini Konya ilindeki küresel doğan aile işletmelerindeki X ve Y kuşakları olan profesyonel yöneticiler ve işletme sahipleri oluşturmaktadır (n= 207). Örneklemden soru formu ve görüşme yoluyla veriler elde edilmiştir. Araştırmanın temel sorusu X ve Y kuşakları algılarına göre küresel doğan aile işletmelerinde kurumsallaşma ve kurumsal girişimcilik örgütsel yenilikçiliği nasıl ve ne yönde etkilemektedir? Şeklide belirlenmiştir. Veriler, doğrulayıcı faktör analizi, aracı değişkenli regresyon analizi, düzenleyici değişkenli regresyon analizi, basit doğrusal regresyon analizi ve çoklu regresyon analizi yardımıyla test edilmiştir. Araştırma bulgularına göre hem Y Kuşağı hem de X çalışanları açısından kurumsallaşma ve kurumsal girişimciliğin, örgütsel yenilikçilik üzerinde pozitif etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Benzer şekilde hem Y kuşağı hem X kuşağı açısından kurumsal girişimciliğin, kurumsallaşma ile örgütsel yenilikçilik ilişkisinde tam aracılık rolü oynadığı, ancak kurumsal girişimciliğin, kurumsallaşma ile örgütsel yenilikçilik ilişkisinde düzenleyici rolü oynamadığı tespit edilmiştir. Ayrıca Y kuşağına göre kurumsal girişimciliğin boyutlarından risk ve proaktifliğin örgütsel yenilikçiliği pozitif şekilde etkilediği belirlenirken, X kuşağına göre kurumsal girişimciliğin boyutlarından stratejik yenilik ve proaktifliğin örgütsel yenilikçiliği pozitif etkilediği tespit edilmiştir. Öte yandan Y Kuşağı açısından kurumsallaşmanın boyutlarının örgütsel yenilikçiliği anlamlı şekilde etkilemediği tespit edilirken, X Kuşağı açısından kurumsallaşmanın boyutlarından formalleşme, özerklik, şeffaflık ve tutarlılığın örgütsel yenilikçilik üzerinde pozitif etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen nitel bulgulara göre küresel doğan aile işletmelerinin uluslararasılaşmalarında olumlu ve olumsuz etkenler saptanmıştır. Olumlu etkenler arasında tecrübe sahibi olmak, yabancı dil bilmek, yurt dışı fuarlara katılmak bulunurken; olumsuz etkenler arasında yurt içi ve dışı fiyat farklılıkları, yurt içi nakit akışındaki dalgalanmalar olduğu görülmektedir. Araştırma kapsamında işletmelerin yenilik yapma etkenleri arasında risk alma, rekabet üstünlüğü elde etme, ürün geliştirme, fikir üretme, AR-GE faaliyetleri ve teknoloji üretme olarak belirlenmiştir. Diğer yandan işletmelerin rekabetçi üstünlükleri olarak kaliteli mal-hizmet üretme, fiyat üstünlüğü sağlama, ürün garantisi, markalaşma, pozitif müşteri ilişkileri, yüksek teknoloji ve fuarlara katılım saptanmıştır. Son olarak bu çalışma ile alan yazına ve uygulamaya katkı sağlama niteliği taşıdığı düşünülmektedir. Sonuç ve tartışmalar bölümünde araştırmanın bazı kısıtları olduğu ifade edilmiş ve gelecekte bu konuda araştırma yapacaklara bazı konularda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the relationships between institutionalization, institutional entrepreneurship and organizational innovation in terms of X and Y generations. The sample of the study is composed of professional managers and business owners with X and Y generations in born global family firms in Konya (n = 207). Data were obtained from the sample by questionnaire and interview. The basic question of the research is "how does institutionalization and institutional entrepreneurship affect global organizational innovation in the global family-owned enterprises according to the perceptions of X and Y generations? The data were tested with confirmatory factor analysis, regression analysis with mediator variables, regression analysis with regulatory variable, simple linear regression analysis and multiple regression analysis. According to the research findings, institutionalization and corporate entrepreneurship have positive effects on organizational innovation in terms of both Generation Y and X employees. Similarly, in terms of both generation Y and generation X, corporate entrepreneurship played a full mediation role in the relationship between institutionalization and organizational innovation, but it was found that corporate entrepreneurship did not play a regulatory role in the relationship between institutionalization and organizational innovation. Moreover, it was determined that risk and proactivity positively affect organizational innovation according to Generation Y, while strategic innovation and proactive effect positively influenced organizational innovation according to generation X. On the other hand, it was determined that the dimensions of institutionalization in terms of Generation Y did not significantly affect organizational innovation, whereas formalization, autonomy, transparency and consistency in the dimensions of institutionalization in terms of Generation X had a positive effect on organizational innovation. According to the qualitative findings obtained in the research, positive and negative factors were found in the internationalization of born global family firms. Among the positive factors, having experience, knowing foreign languages, participating in fairs abroad; Among the negative factors are domestic and foreign price differences, fluctuations in domestic cash flow. Within the scope of the research, the factors that make innovation among the enterprises are determined as taking risks, obtaining competitive advantage, product development, generating ideas, R & D activities and technology production. On the other hand, the competitive advantages of the enterprises are the production of quality goods-services, price assurance, product guarantee, branding, positive customer relations, high technology and participation in fairs. Finally, it is thought that this study contributes to the literature and application. In the conclusions and discussions section, it is stated that there are some limitations of the research and some suggestions are given to those who will do research on this subject in the future.