İşletmelerde kuşak farklılığının organizasyon yapısına etkisi ve işveren markası olma yönündeki etkileri
Generetional differences in business impact on organizational structure and employer effects of becoming a brand
  1. Tez No: 570625
  2. Yazar: UMUT CEYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANDİDE ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İşletmelerin varlıklarındaki en büyük tehdit faktörü, değişen dünya düzenine uyum sağlayamamasıdır. İşletmelerin bu değişikliklerle tam bir uyum sağlaması gerektiği bir ortamda insan ve yetenek faktörü önem kazanmıştır. Bu faktörler; şirketlere pazarda sürekli kar marjı sağlama, rekabet unsurlarını yönetme becerileri ile doğru orantılıdır. Bu noktada, işletmelerin rakiplerini geçebilmek adına en güncel yönetim yaklaşımı, yetenek yönetimi açısından işveren markasıdır. Zincirleme etkileşimde olan, işveren ile çalışanın uyumu adına birbiriyle irtibat kurabilmenin ve fikir alışverişi yapabilmenin önemi inkar edilemez. İşveren markası; Ürün ve hizmetlerde temel kaynak olan insana yatırım yapmak, enerjisini ve dikkatini markalamak ve onu en iyi şekilde temsil etmek çalışanları motive etmek ve bir arada tutmak için önemli bir olgudur. Güçlü bir işveren markası olmak; daha fazla seçenek, talep, dikkat, ilgi ve daha fazlasını işletmeye ve personele katar. Ayrıca yetenek yönetimi de gerektirir. Kuşak farklılıklarının etkisini de göz ardı etmek yanlış olacaktır. Kuşak farklılıkları yöneticiler arasında önemli faktörlerden birisidir. Bakış açısı ve yönetim tarzının eğilimini de belirleyen bu fark kurumsallaşma yolunda olan ya da kurumsallaşmış şirketlerde işveren markası olgusu üzerinde de etkiye sahiptir. İşletmelerde kuşak farklılıkları ve bunları yönetmeye çalışmak gerçekten günümüzde üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Bu çalışmada, İşletmelerde X, Y kuşakları arası kuşak farklılıkları ele alınmış, örgüte olan bakış açıları ve beklentileriyle birlikte işveren markası üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, X ve Y kuşakları birbirlerinden farklı dinamiklere sahiptir. Kuşakların her ikisini de aynı ortamda yüksek motivasyon ve bağlılıkla çalıştırabilmek için işletmelerdeki İnsan Kaynakları bölümü başta olmak üzere tüm bölümlerdeki yönetim kademesine büyük görevler düşmektedir. Çalışma kapsamında yapılan araştırmalar sonucunda işletmelerde işveren markası olgusu üzerinde kuşak farklılıklarının etkisinin göz ardı edilemez oluğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The biggest threat factor in the assets of enterprises is that they cannot adapt to the changing world order. Human and talent factors have gained importance in an environment where businesses should be in full compliance with these changes. These factors; it is directly proportional to the ability of companies to provide profit margin in the market, to manage the elements of competition. At this point, the most current management approach is the employer brand in terms of talent management in order to overcome the competitors' competitors. The importance of communicating with each other and exchanging ideas on behalf of the employer and employee cannot be denied. Employer brand; It is an important fact to invest in people who are the basic resources in products and services, to mark their energy and attention and to represent it in the best way to motivate and keep the employees together. To be a strong employer brand; more options, demand, attention, attention and more. It also requires talent management. It will be wrong to ignore the effect of generation differences. Generation differences are one of the important factors among managers. This difference, which determines the tendency of perspective and management style, also has an impact on the phenomenon of employer brand in institutionalized or institutionalized companies. Generation differences in the enterprises and trying to manage them is really an important issue to be considered today. In this study, the intergenerational differences between X and Y generations in enterprises were discussed and their impacts on the employer brand along with their perspectives and expectations about the organization were evaluated. As a result of the research, X and Y generations have different dynamics. In order to run both generations with high motivation and commitment in the same environment, the management level in all departments, especially in the Human Resources section of the enterprises, plays a big role. As a result of the researches conducted within the scope of the study, it was determined that the effect of generation differences on employer brand phenomenon cannot be ignored.