Şehir pazarlamasında meydanların etkin yönetiminin rolü ve önemi: İstanbul meydanları üzerine bir araştırma
The role and importance of effective administration of square on urban marketing: A research on Istanbul squares
- Tez No: 547543
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KIRÇOVA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Küreselleşme ile birlikte rekabet düzeyi ülkelerden şehirlere inmiştir. Bunun sonucu olarak şehir yöneticileri özellikle son yıllarda diğer şehirlerden ayırt edilebilmek adına şehrin potansiyeli doğrultusunda rekabet gücünü arttırmaya yönelik stratejiler geliştirmeye yönelmiştir. Şehir pazarlaması bu süreçte küresel şehirler için bir rekabet unsuru haline gelmiştir. Şehir yönetiminin sorumluluk alanlarından biri olan şehir pazarlaması kavramı en geniş anlamıyla; şehrin hedef kitlesinin istek ve ihtiyaçlarını tespit edip bu doğrultuda adımlar atarak şehrin rakiplerinden farklılaşmasını ve öne çıkmasını, aynı zamanda küresel sermayeyi kendine çekmesini sağlayacak bir süreç olarak tanımlanmaktadır. Şehir pazarlaması kavramının günümüzde artan önemini ve etkin şehir yönetinin pazarlama üzerindeki etkisini analiz etme amacıyla hazırlanan bu tez çalışmasında; şehrin ana kamusal unsuru olan meydanlar üzerinde durulmuştur. Meydanların; tanınırlık-bilinirlik ve farkındalık odağında şehir pazarlaması ile ilişkisi incelenmiştir. Günümüzde Concorde Meydanı, Paris kadar bilinmekte, Times meydanı, New York City için önemli bir pazarlama unsurunu oluşturmaktadır. Moskova için Kızıl Meydan farkındalık açısından önemli bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Şehir pazarlamasında meydanların etkin yönetiminin rolü ve öneminin incelendiği bu doktora tezi çalışması, istatistiksel karar alma yöntemlerini kullanarak geliştirilen yeni bir model önerisi sunmaktadır. Bu model ile kamusal alan kavramı çerçevesinde incelenen meydanlar için pazarlama odağında, şehir yönetiminin etkin kılınması adına stratejik karar noktalarının ortaya çıkarılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The level of competition has passed to cities from countries through globalization. As a result of this, city administrators have focused on increasing their competitiveness toward the potential of the city to be noticeable from other cities. City marketing, in this regard, has become an element of competitiveness for global cities. City marketing, which is one of the areas of responsibility of city administration, is defined, in broadest sense, as the process of identifying requests and needs of target group and taking steps in this direction in order to make city different than its opponents, be distinguished, and to pull global capital toward itself at the same time. In this thesis, which has been written to analyze the gaining importance of the concept of city marketing at the present time and the effect of an efficient city administration on marketing, is concentrated on squares as the main public space of the city. The relationship between recognition and awareness of the squares and city marketing has been also studied. In our days, Place de la Concorde is known as Paris; Times Square is an important factor in New York City's marketing. For Moscow, Red Square comes to minds as an important public space for the city's awareness. This doctorate thesis, in which the role and importance of administration of city square in this marketing have been examined, presents a new administrative model by using statistical decision methods. With this model, it has been intended to create strategic decision points for squares, which is analyzed in the sense of public spaces, to make city administration more efficient.