Nedeni açıklanamayan infertil kadınlarda infertilite destek eğitiminin tedavi sonuçları üzerine etkisi
The effect of infertility support training on the treatment results in women with unexplained infertility
- Tez No: 845866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Nedeni açıklanamayan infertil kadınlarda infertilite destek eğitiminin tedavi sonuçları üzerine etkisini araştırmaktır. Yöntem: Ön test- son test karşılaştırma gruplu yarı-deneysel olarak yürütülen bu çalışma Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Üreme Endokrinolojisi Bilim Dalı ve Özel Denizli Sağlık Hastanesi Tüp Bebek Kliniği'nde nedeni açıklanamayan infertilite tanısı ile başvuran 19-45 yaş arası IVF/ICSI yapılmaya karar verilen ve tedavi planına alınan kadınlar ile yapıldı. Randomizasyon yöntemi ile her bir grup için en az 25 infertil kadın olacak şekilde eğitim grubu ve kontrol grubu oluşturuldu. Veriler“Tanıtıcı Soru Formu”,“Fertilite Desteği Alan Kadınlar İçin Fertilite Hazıroluşluk Ölçeği”,“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II”ve“IVF/ICSI Sonrası Başarı Değerlendirme Formu”ile toplandı. Eğitim ve Kontrol grubuna yapılan ilk görüşmede ön test ölçekler uygulandı. Eğitim grubuna 15 gün aralıklarla 3 oturum şeklinde İnfertilite Destek Eğitimi verildi. OPU gününde yapılan görüşmede son test verileri elde edildi. Her iki grupta 25 infertil kadına embriyo transferi uygulandı ve 12. günde Human Koryonik Gonadotrop hormonu değerlendirilmesi yapıldı. Yaklaşık 4 hafta sonra, fetal kalp atımı varlığı hasta dosyaları taranarak IVF/ICSI Sonrası Başarı Değerlendirme Formu dolduruldu. Bulgular: Eğitim grubunun Fertilite Desteği Alan Kadınlar İçin Fertilite Hazıroluşluk Ölçeği son test toplam puanı ile Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II son test toplam puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönlü çok yüksek bir ilişki elde edildi. Eğitim grubundaki 15 kadında (%60) fetal kalp atımı saptanırken, kontrol grubundaki sadece 10 kadında (%40) fetal kalp atımı tespit edildi ve bu fark, istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Sonuç: İnfertilite destek eğitiminin genel sağlık üzerinde etkileri olduğu kadar fertilite üzerinde de potansiyel etkileri olduğu düşünülmektedir. İnfertilite tanısı alan kadınlarda infertilite destek eğitimi düzenli bir uygulama haline getirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effect of infertility support education on treatment results in infertile women with unexplained reasons. Method: This study, which was conducted as a quasi-experimental with a pre- test-post-test comparison group, was conducted in Eskişehir Osmangazi University Health, Practice and Research Hospital, Department of Reproductive Endocrinology and Private Denizli Health Hospital In Vitro Fertilization Clinic, between the ages of 19-45, with a diagnosis of unexplained infertility. It was performed with women who decided to undergo IVF/ICSI and were included in the treatment plan. A training group and a control group were created with the randomization method, with at least 25 infertile women in each group. Data were collected with the“Introductory Questionnaire”,“Fertility Readiness Scale for Women Receiving Fertility Support”,“Healthy Lifestyle Behaviors Scale II”and“Post IVF/ICSI Success Evaluation Form”. Pre-test scales were applied in the first interview to the Training and Control group. . Infertility Support Training was given to the training group in 3 sessions at 15-day intervals. Post-test data were obtained in the interview held on the OPU day. Embryo transfer was applied to 25 infertile women in both groups and Human Chorionic Gonadotrophic hormone was evaluated on the 12th day. Approximately 4 weeks later, fetal Patient files were scanned for the presence of heartbeat and the Post-IVF/ICSI Success Evaluation Form was filled out. Results: A very high statistically significant positive relationship was obtained between the post-test total score of the Fertility Readiness Scale for Women Receiving Fertility Support and the Healthy Lifestyle Behaviors Scale II post-test total score of the training group. While fetal heartbeat was detected in 15 women (60%) in the training group, fetal heartbeat was detected in only 10 women (40%) in the control group, and this difference was found to be statistically significant. Conclusion: Infertility support education is thought to have potential effects on fertility as well as effects on general health. Infertility support training should be made a regular practice for women diagnosed with infertility.