İnsan hakları hukukunda cinsiyet temelinde ayrımcılık yasağı
Prohibition of discrimination on the basis of gender in human rights law
- Tez No: 547550
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZKAN DUVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Ayrımcılık yasağı dil, din, ırk, cinsiyet gibi birden çok temelde ayrımcılık yapılmasını yasaklamakta olup bu çalışmada, ayrımcılık yasağı özel olarak cinsiyet temelinde ele alınmıştır. Bununla birlikte, cinsel yönelim ve ilintili hususlar, bu çalışmanın konusu dışında tutulmuştur. Cinsiyet temelli ayrımcılık yasağı, kadınların ve erkeklerin haklarının teorik ve pratik anlamda değerlendirilmesi sureti ile inceleme konusu edilmiştir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, konuya ilişkin eksen kavramlar ağırlıklı olarak hukuki bağlamda tanımlanmıştır. İkinci bölümde uluslararası ve ulusal mevzuat hükümleri cinsiyet temelinde ayrımcılık yasağı kapsamında değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise uluslararası ve ulusal yargı mercilerinin kararları kapsamında cinsiyet temelli ayrımcılık yasağının uygulamadaki görünümleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The prohibition of discrimination prohibits discrimination on a number of grounds such as language, religion, race and gender. However, sexual orientation and related issues have been excluded from the subject of this study. The prohibition on gender-based discrimination has been examined with the theoretical and practical evaluation of the rights of women and men. The study consists of three main parts. In the first section, the axis of terms have been mainly described in the context of legal topic. In the second section, the provisions of international and national legislation are considered within the scope of prohibition of discrimination on the basis of gender. In the third section, the views of the prohibition of gender-based discrimination in practice are examined within the scope of the decisions of international and national judicial authorities.