Ayrımcılık yasağı kapsamında cinsiyet ve cinsel yönelim
Gender and sexual orientation as part of prohibition of discrimination
  1. Tez No: 563343
  2. Yazar: BURÇAK KELEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE DUVAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Eşitlik ilkesi ile birlikte ayrımcılık yasağı, insan hakları hukukunun üzerine kurulduğu temel kavramlardır. Bu çalışmada cinsiyeti, cinsel kimliği ya da cinsel yönelimi nedeniyle, eşitlik ilkelerine aykırı bir şekilde, hak ve özgürlüklerden yararlanmada ayrımcılığa uğrayan gruplar,“cinsel azınlıklar”başlığı altında iki farklı açıdan değerlendirilmiştir. Çalışmada, toplumsal cinsiyet üzerinden hareket edilmesi, sadece kadınların değil, farklı cinsel yönelimler ve cinsel kimliklerin de dikkate alınmasını ve bu gruplara yönelik ayrımcı tutumların incelenmesini gerekli kılmıştır. Cinsiyet temelinde ayrımcılık, cinsiyetler arası eşitsizliğin mağduru olan kadınlar açısından ele alınırken, cinsel yönelimleri sebebi ile ayrımcılığa uğrayan diğer gruplar ise ayrı bir başlık altında değerlendirilmiştir. Cinsiyet ve cinsel yönelim temelinde ayrımcılık toplumsal hayatın her alanında ve çeşitli şekillerde kendini göstermektedir. Kadına karşı şiddet, homofobi, nefret söylemleri, taciz, cinsiyet ve cinsel yönelim temelinde ayrımcılığın sosyolojik ya da psikolojik boyutları bu çalışmanın dışında tutulmuştur. Bu çalışmanın odak noktası, cinsiyet ve cinsel yönelim temelinde ayrımcılığın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında değerlendirilmesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Türk Anayasa Mahkemesi'nin bu konudaki kararlarının incelenmesidir. Bu doğrultuda; ilk bölümde eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağı arasındaki bağ incelenmiş, ikinci bölümde ayrımcılık temeli olarak cinsiyet ve cinsel yönelim ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ayrımcılık yasağı düzenlemelerini içeren 14. maddesi ve Ek 12 Numaralı Protokol ile birlikle, AİHM kararlarında söz konusu maddelerle bağlantılı olarak ele alınan diğer hak ve özgürlükler ele alınmıştır. AİHM kararlarından örneklere yer verilmiştir. Son bölümde ise Türk Anayasa Mahkemesi'nin eşitlik ilkesi çerçevesinde değerlendirdiği, cinsiyet ve cinsel yönelim temelinde ayrımcılıkla ilgili kararlarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Principle of equality and prohibition of discrimination are fundamental terms that human rights law is established on. In this study, groups being subject to discrimination due to gender, gender identity or sexual orientation in a way that against to principle of equality are evaluated under the title of 'sexual minorities' in two different perspective. In this study, gender being starting point necessitates to take consideration of different sexual orientations and sexual identities and investigate the discriminatory behaviour to these groups. While gender based discrimination is viewed from the perspective of women who are victims of inequality between genders, other groups being subject to discrimination because of their sexual orientation are approached from different perspective. Gender and gender orientation based discrimination occurs in every aspect of life in various ways. Homophobia, hate speech, sexual abuse, violence against women and sociological and psychological perspective of gender orientation based discrimination are leaved out of the scope. The core of the study is the examination of the discrimination based on gender and sexual orientation as part of European Convention of Human Rights and examinations of European Court of Human Rights and Turkish Institutional Court desicions regarding this subject. Accordingly, in the first part, the connection between principle of equality and prohibition of discrimination is evaluated and in the second part, as the base of discrimination gender and sexual orientation are treated. In the third part, European Convention of Human Rights Article 14, Protocol No 12 to the Convention which includes prohibiton of discrimination regulations and articles being related to European Court of Human Rights decisions are evaluated with examples from European Court of Human Rights decisions. In the last chapter, within the frame of Turkish Institutional Court's approach of principle of equality, based on gender and sexual orientation decisions regarding discrimination are mentioned.