Avrupa Birliği hukuku bakımından istihdamda cinsiyet temelli ayrımcılık yasağı
In terms of European Union law gender based discrimination prohibition in employment
  1. Tez No: 741670
  2. Yazar: AYBİKE ELİF AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖZKAN DUVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Hayatın her alanında eşitliğin sağlanabilmesi modern toplumun temel gereksinimlerinden biridir ve dünya genelinde eşitliği zedeleyen uygulamalar ayrımcılık yasağı kapsamında engellenmeye çalışılmaktadır. Ayrımcılık, başta dil, din, ırk, tabiiyet ve cinsiyet olmak üzere pek çok farklı temelde incelenmiş, hayatın her alanında engellenmesi için çok sayıda önlem alınmış ve pek çok metin hazırlanmıştır. Ancak bu çalışmada ayrımcılık yasağı, ağırlıklı olarak Avrupa Birliği Hukuku ışığında, cinsiyet temelinde ve istihdam özelinde ele alınmıştır. Diğer ayrımcılık temelleri ve cinsiyet kimliği yada cinsel yönelimle ilişkili konular bu çalışmanın kapsamı dışında bırakılmıştır. Huzurdaki çalışma dokuman incelemesi usulüyle hazırlanmış, çalışmada teorik ve pratik anlamda istihdamda cinsiyet temelli ayrımcılık yasağı ve cinsiyet eşitliği incelenmiştir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde konuya ilişkin temel kavramlar hukuki temelde tanımlanmış ve açıklanmıştır. İkinci bölümde Avrupa Birliği Hukukunda ve Avrupa Birliği için de etkili uluslararası metinlerde istihdamda cinsiyet temelli ayrımcılık yasağı mevzuat temelinde ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise Türk hukukunda cinsiyet temelli ayrımcılık yasağı mevzuat temelinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ensuring equality in all areas of life is one of the basic needs of modern society, and practices that harm equality around the world are tried to be prevented within the scope of the prohibition of discrimination. Discrimination has been examined on many different bases, especially language, religion, race, nationality and gender, many measures have been taken to prevent it in all areas of life, and many texts have been prepared. However, in this study, the prohibition of discrimination is discussed mainly in the light of European Union Law, on the basis of gender and employment. Other grounds of discrimination and issues related to gender identity or sexual orientation are excluded from this study. This work was prepared with the method of document review, and the prohibition of gender-based discrimination in employment and gender equality were examined in the theoretical and practical sense. The study consists of three main parts. In the first chapter, the basic concepts related to the subject are defined and explained on a legal basis. In the second part, the prohibition of discrimination on the basis of gender in employment is discussed on the basis of legislation in European Union Law and in effective international texts for the European Union. In the third and last part, the prohibition of discrimination on the basis of gender in Turkish law is evaluated on the basis of legislation.