Regülasyon ve düzenleyici kurumların telekomünikasyon sektörüne etkisi
The effect of regulation and regulatory institutions on the telecomunications sector in Turkey
- Tez No: 547569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
1980'li yıllarda dünyada küreselleşmenin ve teknolojinin hızla gelişmesinin etkisiyle devletin ekonomiye müdahalesi giderek azalmıştır. Gelişmeleri takiben uluslararası düzeyde rekabet gücünü artırabilmek amacıyla bilgiyi üretmek için gerekli alt yapıyı sağlamak ve rekabet ortamını oluşturmak üzere devlet düzenleyen ve denetleyen konumunda yer almaktadır. Rekabet politikasının bir aracı olan regülasyon, piyasa başarısızlıklarını gidermek suretiyle ekonomik etkinliği sağlamak için yapılan düzenleme ve kontrollerdir. Doğal tekel kapsamında olan mal ve hizmetlerin bulunduğu enerji, bankacılık ve haberleşme gibi bazı endüstriler nedeniyle regülasyon uygulamalarına ihtiyaç artmıştır. Kamu regülasyonları kendilerine ait kanunları bulunan, tüzel kişiliğe haiz ve bağımsız bir şekilde faaliyet gösteren Düzenleyici ve Denetleyici Kurumlar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Günümüzde elektronik haberleşme endüstrisinde etkin bir biçimde rekabet koşulları yaşanmaktadır. Yaşanan teknolojik gelişmelere bağlı olarak sektörde köklü değişiklikler meydana gelmektedir. Türkiye'de telekomünikasyon sektörünün, tüm sektörler için alt yapı oluşturması ve doğal tekel özelliğine sahip yapısı yerini özelleştirme ve serbestleşmeyi esas alan düzenlemelere bırakmıştır. Bu çalışmanın amacı hükümetin düzenleyici ve denetleyici işlevinin rekabet üzerindeki etkinliğini Türkiye'deki telekomünikasyon sektörü açısından incelemektir. Bu amaçla öncelikle rekabet ve rekabetin etkileri ele alınmaktadır. İkinci bölümde regülasyon, regülasyon türleri, regülasyonun hedefleri ve yaşanan süreç ifade edilmektedir. Üçüncü bölümde ise düzenleyici ve denetleyici kurumların yapısına ve görevlerine değinilmektedir. Son olarak Türkiye'de telekomünikasyon sektörünün gelişimi, özellikleri ve regülasyona duyulan ihtiyaç incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the 1980's, the intervention of the state to the economy gradually decreased due to the rapid development of globalization and technology in the world. In order to increase the competitiveness at the international level following the developments, it is in the position of regulating and supervising the state in order to provide the necessary infrastructure to produce the information and to create a competitive environment. The regulation, which is an instrument of competition policy, is the regulations and controls to ensure economic efficiency by eliminating market failures. Due to some industries such as energy, banking and communication where the goods and services within the scope of natural monopoly exist, the need for regulation practices has increased. State-owned regulation; They are regulated by the Regulatory and Supervisory Institutions, which have their own laws, have legal personality and operate independently. Nowadays, there are effective conditions in the electronic communication industry. There are radical changes in the sector due to technological developments. In Turkey, telecommunication sector creates infrastructure to other sectors and has a structure of natural monopoly. Due to these results privatization and liberalization can be wittnessed in this sector. The aim of this competition on the effectiveness of the government's regulatory and supervisory functions work from the perspective of Turkey's telecommunications sector. For this purpose, firstly, the effects of competition and competition are discussed. In the second part, regulation, regulation types, the objectives of the regulation and the process are explained. In the third chapter, the structure and duties of regulatory and supervisory agencies are discussed. Finally, the development of the telecommunications sector in Turkey, properties are examined and the need for regulation.