Morbid obez adölesanlarda vücut yağ dağılımı ile akciğer kapasitesi ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between body fat distribution and lung capacity in morbid obese adolescents
  1. Tez No: 547628
  2. Yazar: BARAN AYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT PARLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Morbid obez adölesanlarda vücut yağ dağılımı ile akciğer kapasitesi ilişkisinin değerlendirilmesi Giriş ve Amaç; Obezite, vücutta depolanan yağ miktarının fazla olması olarak tanımlanır. Adölesanlarda görülme sıklığı ülkemizde artış göstermektedir. Bu yaş grubunda obezite nedenli hipertansiyon, tip 2 diabetes mellitus, hiperlipidemi, nonalkolik hepatosteatoz, kardiyovasküler hastalık ve solunum kapasitesinde azalma gibi komplikasyonlar görülebilmektedir. Bu çalışmamızda, adölesan dönem morbid obez olgularının vücut yağ dağılımının solunum fonksiyon kapasitesi, egzersiz ağırlık derecesi ile ilişkisi değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem; Çocuk Endokrinoloji bölümünde takip edilmekte olan 10-18 yaş arası, vücut kitle indeksi (VKİ) oranı %140'un üzerinde morbid obezite tanılı 30 adölesan kız ve erkek olgu alındı. Morbid obez adölesan olguların vücut kitle indeksi (VKİ), biyoelektrisel impedans analiz (BİA), solunum fonksiyon testi (SFT) ve 6 dakika yürüme testi (6DKYT) retrospektif olarak değerlendirildi. Kontrol grubunda ise benzer yaş aralığında VKİ oranı %110'un altında olan ve çeşitli nedenlerle (göğüs ağrısı, solunum sıkıntısı, çarpıntı, psikojenik) SFT, 6DKYT ve BİA yapılmış ancak organik bir patoloji tespit edilememiş 30 sağlıklı adölesan olgunun verileri restrospektif olarak değerlendirildi. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, ağırlık, boy, VKİ, VKİ oranı, BİA, SFT ve 6DKYT parametreleri karşılaştırıldı. Bulgular: Yaş, cinsiyet ve boy değerleri gruplar arası benzerdi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the relationship between body fat distribution and lung capacity in morbid obese adolescents Introduction and purpose; Obesity is defined as the amount of fat stored in the body. The incidence of obesity in adolescents is increasing in our country. Complications such as hypertension caused by obesity, type 2 diabetes mellitus, hyperlipidemia, nonalcoholic hepatosteatosis, cardiovascular disease and decreased respiratory capacity can be seen in this age group. The aim of this study was to evaluate the relationship between body fat distribution and respiratory function capacity and exercise level in adolescents with morbid obesity. Patients and Methods; A total of 30 adolescent male and female patients between 10 and 18 years of age who were followed-up in the Department of Endocrinology with BMI values higher than 140% and diagnosed with morbid obesity were included in the study. Body mass index (BMI), bioelectrical impedance analysis (BIA), pulmonary function test (PFT) and 6-minute walk test (6MWT) data were evaluated retrospectively. For the control group, the PFT, 6MWT and BIA data of 30 healthy adolescents with a relative BMI less than 110% obtained because of various reasons such as chest pain, respiratory distress, psychogenic events without revealing an organic pathology were evaluated. Age, gender, weight, height, BMI, BIA, PFT and 6MWT parameters were compared between the groups. Findings: Age, gender and height values were similar between groups.