Obez adolesanlarda serum neudesin düzeyinin araştırılması
Serum neudesin level's investigation in obese adolescents
- Tez No: 650172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Vücut yağ oranının artmasına bağlı olarak tüm yaş gruplarında oluşan endokrin ve metabolik değişiklikler ile karakterize bir hastalık olarak tanımlanan obezite, günümüzde önlenebilir sağlık sorunları arasında yer almakta ve dünya genelinde, çocuk ve adolesanlarda artış göstermektedir. Çocukluk dönemi obezitesi yaşamın ileriki dönemlerini de etkilemekte ve prediyabet, Tip 2 Diyabet (T2DM), metabolik sendrom, hipertansiyon, dislipidemi, polikistik over sendromu (PCOS), kardiyovasküler hastalıklar, koroner arter hastalığı, depresyon gibi birçok sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Çalışmamızda amacımız yakın zamanda keşfedilen nörotrofik faktör neudesinin obez adolesanlarda düzeylerini incelemek ve obezite için yeni bir biyobelirteç olabilirliğini değerlendirmektir. Çalışmaya 58 obez adolesan hasta ve 30 sağlıklı adolesan kontrol grubu olarak alındı. Obez adolesanlarda neudesin düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük saptandı (p=0,013). Obez adolesanlarda VA, VASDS, BOYSDS, VKİ, VKISDS, bel/kalça, glukoz, insülin, total kolesterol (TK), trigliserid (TG), HOMA-IR, tansiyon sistolik (SKB), tansiyon diyastolik (DKB) kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek saptandı ( sırasıyla p=0,000, p=0,000, p=0,001, p=0,000, p=0,000, p=0,026, p=0,001, p=0,000, p=0,000, p=0,019, p=0,000, p=0,000, p=0,000). Morbid obez hastalarda VASDS, VKİ, VKİSDS, insülin, HOMA-IR düzeyleri obez grubu hastalara göre anlamlı olarak yüksek saptandı (sırasıyla p=0,005, p=0,000, p=0,000, p=0,036, p=0,029). Tüm çalışma grubuna uygulanan korelasyon analizinde neudesin ile VKİSDS düzeyleri arasında negatif korelasyon tespit edildi (r= -0,40, p=0,000). Çalışmamızda ülkemizdeki diğer çalışmalarla uyumlu olarak Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) kriterleri ile metabolik sendrom sıklığı %31 ve serum neudesin düzeyleri metabolik sendrom, insülin direnci, dislipidemi, hipertansiyon olan adolesanlarda, olmayan adolesanlara göre yükselme eğiliminde bulunmuş fakat istatistiksel farklılık saptanmamıştır (sırasıyla p=0,259, p=0,246, p=0,259, p=0,523). Sonuç olarak obez adolesanlarda serum neudesin düzeyleri ile VKİSDS arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Serum neudesin düzeylerinin obez ve morbid obez adolesanlarda düşük olduğu, metabolik komplikasyonlar ile artış eğilimi gösterdiği ortaya konmuştur. Obezitenin tanı ve takibinde neudesinin kesin rolünü bulmak için ayrıntılı araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Obesity, which is defined as a disease characterized by endocrine and metabolic changes occurring in all age groups due to the increase in body fat ratio, is among the preventable health problems today and it is increasing in children and adolescents worldwide. Childhood obesity also affects later stages of life and brings with it many health problems such as prediabetes, Type 2 Diabetes (T2DM), metabolic syndrome, hypertension, dyslipidemia, polycystic ovarian syndrome (PCOS), cardiovascular diseases, coronary artery disease, and depression. 58 obese adolescent patients and 30 healthy adolescent control groups were included in the study. Neudesin levels were significantly lower in obese adolescents compared to the control group (p = 0,013). In obese adolescents, BW, BWz score, H.z score, BMI, BMIz score, waist/ hip ratio, glucose, ınsulin, total cholesterol, trigliserid (TG), HOMA-IR, systolic BP (SBP) and diastolic BP (DBP) were significantly higher than control group. (p=0,000, p=0,000, p=0,001, p=0,000, p=0,000, p=0,026, p=0,001, p=0,000, p=0,000, p=0,019, p=0,000, p=0,000, p=0,000, respectively). BWz score, BMI, BMIz score, insulin, HOMA-IR levels were significantly higher in morbidly obese patients than in obese patient (p=0,005, p=0,000, p=0,000, p=0,036, p=0,029, respectively). In the correlation analysis applied to the whole study group, a negative correlation was detected between serum neudesin levels and BMIz score (r= -0,40, p=0,000). In our study, in accordance with other studies in our country, according to IDF criteria the frequency of metabolic syndrome were 31% and serum neudesin levels tended to increase compared to adolescents with metabolic syndrome, insulin resistance, dyslipidemia, hypertension compared to without, but no statistical difference was found (p = 0.259, p = 0.246, p = 0.259, p = 0.523 respectively). As a result, a significant correlation was found between serum neudesin levels and BMI z score in obese adolescents. It has been demonstrated that serum neudesin levels were low in obese and morbidly obese adolescents and tend to increase with metabolic disorders. We suggest that our results regarding the role of the neudesin molecule in the regulatory mechanisms of obesity and associated metabolic disorders, which have multifactorial causes, should be supported in larger groups and with detailed studies.