Brucella klinik izolatlarının tiplendirilmesi ve çeşitli antimikrobiyal kombinasyonlara in vitro duyarlılıkları
Identification of brucella isolated from clinical specimens and in vitro susceptibility of brucella melitensis to antibiotics
- Tez No: 54763
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT SÜMERKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Bruselloz özellikle gelişmekte olan Ülkelerde bir sağlık sorunudur. Hastalığın tedavisi için en iyi tedavi rejimi belirlenmemiştir. Brucella türleri fakültatif hücre içi parazitler olduğundan, mikroorganizmanın eradikasyonu güçtür ve sıklıkla relaps gö rülmektedir. Bu çalışmanın birinci amacı 1991-1994 yıllarında Erciyes Üniversitesi Tıp Fa kültesi hastanesinde brusellozlu hastaların değişik klinik örneklerinden izole edilen 93 Brucella türünün tiplendirilmesi ve 2. olarak hücre içine penetrasyonları iyi olan bazı antibiyotiklerin (doksisiklin, rifampisin, azitromisin, siprofloksasin) 42 B. meli- tensis susuna yalnız veya kombinasyondaki in vitro duyarlılıklarının test edilmesidir. Doksanüç Brucella susu standart mikrobiyolojik yöntemlerle B. melitensis ola rak tiplendirildi. Bu suşlar içinden seçilen 42 B. melitensis'in doksisiklin, rifampisin, azitromisin ve siprofloksasine duyarlılığı Mueller Hinton ağarda agar dilusyon yönte mi ile test edildi.38 Kırkiki B. mel i ten si s susuna beş antibiyotik kombinasyonunun (siprofloksasin + doksisiklin, siprofloksasin + rifampisin, doksisiklin + rifampisin, rifampisin + azitro- misin, doksisiklin + azitromisin) duyarlılığı in vitro agar dilüsyon“checkerboard”yöntemi ile araştırıldı. Doksisiklin + azitromisin kombinasyonu 14 B. melitensis susuna sinerjistik etki gösterdi (% 33), Rifampisin + azitromisin ve doksisiklin + rifampisin sırası ile 12 ve 5 B. melitensis susuna sinerjistik etki gösterdi (% 29, % 12). Siprofloksasin + doksi siklin ve siprofloksasin + rifampisin kombinasyonunda sinerjizm görülmedi. Brucella'lar hücre içi patojenlerdir. Yeni makrolidler ve yeni kinolonlar hücre içine iyi penetrasyon göstermektedir. İn vitro sinerjistik etki gösteren bu antibiyotik kombinasyonları klinik kullanıma girmeden önce hayvan deneyleri ile araştırılmalı dır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Identification of Brucellae isolated from clinical specimens and in vitro susceptibility of Brucella melitensis to antibiotics Brucellosis is a major health problem worldwide, especially in developing countries. The best regimen for the treatment of the disease is not well established. Brucella species are facultative intracelluler parasites, therefore complete eradication of the microorganism is difficult to achieve then relapses are common. The aim of this study was first the identification of 93 Brucella species isolated from various clinical specimens belonging patients with brucellosis between years 1991-1994 at the Erciyes University Medical Hospital and second to test the in vitro activities of some antibiotics (doxycycline, rifampin, ciprofloxacin and azithromycin) showing good intracelluler penetrance alone or in combinations against 42 strains of Brucellae.40 All of the 93 Brucella species were identified as Brucella melitensis with standard microbiological tests. 42 strains of Brucella melitensis chosen among these strains were tested for their susceptibilities to doxycycline rifampin, ciprofloxacin and azithromycin by agar dilution methods using Mueller Hinton agar. Five combinations of antibiotics, ciprofloxacin with doxycycline, ciprofloxacin with rifampin, doxycycline with rifampin, rifampin with azithromycin and doxycycline with azithromycin were investigated for their activity against 42 strains of B. melitensis by means of the in vitro agar dilution checkerboard technique. The combination of doxycycline with azithromycin exhibited a synergystic effect against 14 B. melitensis strains (33 %). Rifampin with azithromycin and doxycycline with rifampin showed synergystic interaction against 12 and 5 strains (29 %, 12 %). No synergy was to be found in ciprofloxacin with doxycycline and ciprofloxacin with rifampin combination. Considering the fact that Brucellae are intracelluler pathogens, new quinolones and new macrolides show good intracelluler penetrance, combinations of such antibiotics acting synergystically in vitro must be investigated in animal models before the clinical trials.