Iğdır ilinde yaşayan 15-49 yaş grubundaki kadınların doğum öncesi bakım alma sıklığı ve etkileyen faktörler
Prevalance of the women in the 15-49 age group living in iğdir province before birth care and the effective factors
  1. Tez No: 547646
  2. Yazar: GÜLHAN AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KARABULUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma Iğdır ilinde yaşayan 15-49 yaş grubundaki gebe kadınların doğum öncesi bakım alma sıklıklarını nicelik ve nitelik olarak değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel türdeki çalışmanın evrenini, Iğdır merkeze bağlı 44 aile sağlığı merkezine kayıtlı 7386 gebe oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini evreni bilinen örneklem hesaplaması ile Şubat 2018- Temmuz 2018 tarihleri arasında Iğdır Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran ve çalışmaya katılmayı onaylayan 200 gebe oluşturmaktadır. Veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Veriler Doğum Öncesi Bakım Rehberi ve TNSA 2013 raporu temel alınarak araştırmacı tarafından taranan literatür sonucu 'Gebe İçin Tanıtıcı Bilgi Formu', Doğum Öncesi Bakımda Yapılması Gereken Muayene ve Tetkikleri Değerlendirme Formu' ve 'Doğum Öncesi Bakımda Verilen Eğitim ve Danışmanlık Hizmetlerini Değerlendirme Formu' kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS for Windows 20 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma hesaplanmış, Person Chi Square ve Fisher Exacted Testi kullanılmıştır. Gebelerin %83'ü yeterli sayıda doğum öncesi bakım aldığını belirtmiştir. Iğdır İl Halk Sağlığı Müdürlüğü son 12 aylık (Ekim 2017-Eylül 2018) istatistik verilerine göre (%99,67) aile sağlığı merkezinden yeterli sayıda doğum öncesi bakım alan gebe oranı (%83) düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the frequency of prenatal care of pregnant women aged 15-49 in Iğdır province. The population of the cross-sectional study consisted of 7386 pregnant women enrolled in 44 family health centers of Iğdır center. The sample of the study consisted of 200 pregnant women who applied to the Gynecology and Obstetrics Clinic of Igdir State Hospital between February 2018 and July 2018 and approved the study. Data were collected by face-to-face interview method. Data The Prenatal Care Guide and the TDHS 2013 report are based on the literature as a result of the literature that was reviewed by the researcher. Research data were analyzed with SPSS for Windows 20 program. Frequency, percentage, mean and standard deviation were calculated and Person Chi Square and Fisher Exacted Test were used for data analysis. 83% of the pregnant women stated that they received adequate number of prenatal care. According to the statistics of the last 12 months (October 2017-September 2018) (99.67%) of the Iğdır Provincial Directorate of Public Health, the rate of pregnant women who received adequate number of prenatal care (83%) from the family health center was found to be low.