Resveratrol ilavesinin klasik ve probiyotik kültür kullanılarak üretilen yoğurtların bazı kalite nitelikleri üzerine etkisi
The effect of resveratrol examination on some quality qualifications of dogs produced by using classic and probiotic culture
- Tez No: 547645
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLA ARSLANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada polifenolik bir fitoaleksin olan resveratrol, günlük diyetimizin en önemli besinlerinden olan yoğurda ilave edilerek her yaş gurubundan bireylerin tüketebileceği fonksiyonel yoğurtlar üretmek amaçlanmıştır. Bunun için; Lactobacillus bulgaricus+Streptococcus thermophilus ile üretilen set tip geleneksel yoğurtlar ile Lb. bulgaricus+S. thermophilus: Lb. acidophilus (1:1) içeren probiyotik yoğurtlara farklı oranlarda (25mg/100g, 50mg/100g, 75mg/100g ve 100mg/g) resveratrol ilavesiyle toplam 10 farklı yoğurt 2 tekerrürlü olarak üretilmiştir. Üretilen klasik ve probiyotik yoğurt örneklerinin, probiyotik raf ömrü ile bazı kalite nitelikleri depolama periyodu boyunca (4±1°C'de 1., 7., 14., 21. ve 28. günler) yapılan bazı fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal analizlerle belirlenmiştir. Üretimde kullanılan süt ve yağsız süt tozu oranları dikkate alındığında, resveratrolün 4 farklı oranda ilavesiyle üretilen klasik ve probiyotik yoğurtlarda beklenen kurumadde, kül, protein ve yağ değerleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, resveratrol, a polyphenolic phytoalexin, was added to yogurt, one of the most important nutrients of our daily diet, and aimed to produce functional yogurts that individuals from each age group could consume. For this purpose, classical (Lactobacillus bulgaricus+Streptococcus thermophilus) and probiotic (Lb. bulgaricus+S. thermophilus: Lb. acidophilus (1:1)) 10 types of yogurt were produced with 4 different proportions of resveratrol (25mg/100g, 50mg/100g, 75mg/100g ve 100mg/g) as two replications. Some physical, chemical, microbiological and sensory properties of the classical and probiotic group yogurt samples produced by the addition of resveratrol were determined during the storage (1st, 7th, 14th, 21st and 28th; 4±1°C) period of probiotic shelf life. Considering the milk and skimmed milk powder ratios used in production, the expected dry, ash, protein and fat values of the classical and probiotic yogurts produced by the addition of 4 different proportions of resveratrol were determined.