Seviyelere dayalı ağırlıklı ortalama temelli bulanık çıkarsama yöntemiyle kablosuz sensör ağlarında küme başı belirleme ve uygulaması
Determination of cluster head via fuzzy inference system using weighted averaging based on levels and related application
- Tez No: 547665
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RESMİYE NASİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bulanık mantık, günümüzün bilgisayar teknolojileri ve yapay zeka çalışmaları için vazgeçilmez bir unsurdur. Makinelerin sadece 0 ve 1'den ibaret olan dünyasını bulanık sayılar ve dilsel değişkenler vasıtası ile genişletmeyi başarmıştır. Bunun sonucunda birçok alanda bulanık mantık kullanılarak çözüm arayışlarına gidilmiştir. Kablosuz sensör ağları bulanık mantığın kullanılabileceği alanlardan birisidir. Sensörlerin kümelendirilmesi için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerin ortak amacı ağın ömrünü uzatarak maksimum fayda elde edebilmektir. Bu çalışmada, sensörlerin kümelendirilmesinde Seviyelere Dayalı Ağırlıklı Ortalama (WABL) temelli Bulanık Çıkarım Sisteminin nasıl kullanılacağı açıklanmaktadır. Bulanık Çıkarım Sistemi sonucunda oluşan kompozit bulanık sayılarda WABL değerini analitik olarak hesaplayabilmek için yeni teorem ispat edilmiştir. Sunulan örnek uygulamada, dilsel değişkenler kullanarak sensörlerin küme başı olma olasılıkları belirlenmekte ve bu olasılıklar çerçevesinde kümeler oluşturmaktadır. Kümelerin her bir döngüde nasıl değiştiği görülmektedir. Bu değişime uygun olarak gerekli durumlarda yeni küme başlıkları belirlenmektedir. Bunun sayesinde ağın ömrünün artırılmasına ve sensörlerden maksimum yararlanılmasına olanak sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fuzzy logic is a dispensable element for computer technologies and artificial intelligence studies of present-day. Fuzzy logic has overcome to expand the world of machines by linguistic variables which only understand 0 and 1. As a result, fuzzy logic has been used in many areas in order to find solutions. Wireless sensor networks are one of the fields in which fuzzy logic can be used. Various methods have been developed for clustering sensors. Common purpose of these methods is gaining maximum profit by prolonging the lifetime of networks. In this study, how Fuzzy Inference System using Weighted Averaging Based on Levels (WABL) is used in clustering of sensors is explained. A new theorem has been proved in order to calculate the WABL value in composite fuzzy numbers resulting from the Fuzzy Inference System In the example presented, linguistic variables are used to determine the probabilities of sensors to be the cluster head and the clusters within the framework of these possibilities are constructed. It is seen how the clusters change in each cycle. In accordance with this change, new cluster heads are determined when necessary. This has allowed the network to increase its life and maximum utilization of the sensors.