Sistemik lupus eritematozuslu hastalarda kalp fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of heart functions in patients with systemic lupus erythematosis
  1. Tez No: 547684
  2. Yazar: HATİCE AYŞE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sistemik lupus eritematozus (SLE) cilt, böbrekler, akciğerler, eklemler, sinir sistemi, seröz membranlar ve diğer organ ve dokuları etkileyebilen, sebebi bilinmeyen kronik inflamatuvar bir hastalıktır. SLE'li çocuklarda en sık görülen kardiyak problem perikardittir. Perikardit dışında miyokardit, kapak hastalıkları ve koroner arter hastalığı gelişebilir. Kardiyak anomaliler genelde klinik bulgu vermezler. Subklinik vakaların tespit edilenden daha yüksek oranda olduğu düşünülmektedir. Sistolik ve diyastolik bozuklukları genellikle birlikte görülmelerine rağmen, sistolik ve diyastolik ölçümleri birleştiren çok az doppler ekokardiyografik değişken vardır. Son zamanlarda sistolik ve diyastolik perfomansı birleştiren yeni bir doppler ekokardiyografik indeks üzerinde durulmuştur. Bu indeks ilk defa Tei ve ark. tarafından kullanılmış, sol ventrikülün sistolik ve diyastolik fonksiyonları noninvaziv olarak tahmin edilmeye çalışılmıştır. Miyokard performans indeksi, izovolümetrik kontraksiyon zamanı ve izovolümetrik relaksasyon zamanı toplamının ejeksiyon zamanına oranı olarak tanımlanmıştır. Çalışmamızın amacı sistemik lupus eritematozuslu çocuk hastaların kardiyak fonksiyonlarını değerlendirilip, asemptomatik oldukları dönemdeki erken fonksiyon bozuklarının saptanmasıdır. Bu çalışmaya 2015-2018 yılları arasında Fırat Üniversitesi Hastanesi Çocuk Romatoloji Polikliniğine başvuran 20 tane sistemik lupus eritematozusu olan çocuk dahil edilmiştir. Kontrol grubu olarak Çocuk Kardiyoloji Polikliniğine başvuran 36 tane sağlıklı çocuk alınmıştır. Hasta grupta 5 erkek hasta, 15 kız hasta bulunurken kontrol gurubu 13 erkek 23 kız hastadan oluşmaktadır. Kontrol grubu ile SLE'li grup arasında demografik özellikler olan boy, kilo, vücut kütle indeksi arasında anlamlı bir fark yoktu. Hasta grupta 5 adet SLE nefriti, 1 adet hemolitik anemi ve 1 adet hipertansiyonun eşlik ettiği sol ventrikül hipertrofisi bulundu.
Özet (Çeviri)
Systemic lupus erythematosus (SLE) is a chronic inflammatory disease of unknown origin, which may affect the skin, kidneys, lungs, joints, nervous system, serous membranes and other organs and tissues. Pericarditis is the most common cardiac problem in children with SLE. Out of pericarditis other manifestations such as myocarditis, valvular diseases and coronary artery disease may develop. Cardiac anomalies usually do not give clinical signs. Subclinical cases are thought to be higher than detected. Although systolic and diastolic disorders are generally associated, there are very few Doppler echocardiographic variables that combine systolic and diastolic measurements. Recently, a new Doppler echocardiographic index that combines systolic and diastolic performance is emphasized. This index was first used by Tei and his friends on systolic and diastolic functions of the left ventricle were noninvasively estimated. The myocardial performance index was defined as the ratio of isovolumetric relaxation time and isovolumetric contraction time to ejection time. The aim of our study was to evaulate cardiac functions of pediatric patients with systemic lupus erythematosus and to determine early disfunction in patients when the were asymptomatic. This study included 20 children with systemic lupus erythematosus who were come to the Pediatric Rheumatology Outpatient Clinic of Fırat University Hospital between 2015-2018. The control group consisted of 36 healthy children who applied to the Pediatric Cardiology Outpatient Clinic. The patient group consisted of 5 male patients and 15 female patients. The control group consisted of 13 male and 23 female patients. There was no significant difference between the control group and the SLE group in terms of demographic characteristics such as height, weight and body mass index. Five patients with SLE nephritis, 1 haemolytic anemia and 1 hypertension with left ventricular hypertrophy were found in the patient group. There was no significant difference between the ejection fraction values in conventional echocardiography (p> 0.05).