1996-2003 yılları arasında serviste yatırılarak tetkik edilen 539 anemili hastanın değerlendirilmesi
- Tez No: 163175
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞAMİL ECİRLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada 1996-2003 yıllan arasında S.Ü. Meram Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji Servisinde yatan ve anemisi olan 207'si erkek, 332'si kadın toplam 539 hastanın klinik ve laboratuar bulguları değerlendirilmiştir. Çalışmamızda demir eksikliği anemisi 210'u kadın, 70'i erkek 280 hasta ile en sık görülen anemi sebebi olup kadınlarda 3 kat fazlaydı. Menapoz öncesi dönemdeki kadınlarda en sık anemi oluşturan sebep menometrorajiydi (%48). Menapoz sonrası dönemdeki kadınlarda ve erkeklerde ise en önemli sebep gastrointestinal sistemden kanamalardı. Hastalarımızda özofagogastroduodenoskopi ile kanama oluşturabilecek lezyon görülme sıklığı kolonoskopinin 2,7 katı idi. Bu sonuçlar diğer yayınlarla uyumluydu. B12 vitamini eksikliğine bağlı görülen megaloblastik anemiler ikinci sıklıkta anemi sebebiydi. Bizim çalışmamızda 47'si kadın, 68'i erkek 115 hastada kobalamin eksikliği tespit edilmişti. Erkek/kadın oranı 1,4/1 ,ortalama yaşları 60,5'ti.Hastalarımızda aneminin yamsıra 39'unda pansitopeni, 31 'inde bisitopeni mevcuttu. Ortalama LDH 2395 U/L, ortalama indirekt bilirubin 1,3 mg/dL olup yüksekti. Bn vitamini eksikliği ile takip edilen 17 hastada polinöropati mevcuttu. Hastaların 31 'inde atrofik gastrit bulunmuştu. Bu sonuçlar literatürler ile uygunluk gösteriyordu. Vakalarımızdan 17'si kadın, 15'i erkek toplam 32 hastada demir ve Bı2 eksikliği birlikteydi. Hastaların 3 'ünde subtotal gastrektomi, 5'inde atrofik gastrit mevcuttu. Eritrositlerde hipokromi hakim olup hipersegmente nötrofiller görülemiyordu. Sonuçlarımız kaynaklarla uyumluydu. Hastalarımızın 10'u kadın, 11 i erkek olmak üzere 21 'inde folik asit eksikliğine bağlı anemi görülmüştü. Bu hastaların l'i gebe, 2'si esansiyel trombositemia, l'i anoreksia nervosa ve 3'ü metotreksat almakta olan romatoid artritti. B12 eksikliğine benzer şekilde 57aneminin yanısıra 8'inde bisitopeni ve 6'sında pansitopeni görülmüştü. Sonuçlanmız literatürle uyumluydu. Çalışmamızda 16'sı kadın, 12'si erkek toplam 28 hastada hemolitik anemi vardı, erkek/kadın oranı 1/1,3'tü. MCV ortalama 98 fL, ortalama LDH 2971 U/L, ortalama indirekt bilirubin 2,5 mg/dL olup yüksekti. Retikülosit ortalama %7 bulunmuştu. Hastalann 19'unda splenomegali mevcuttu, 12'sinde direkt coombs pozitifti. 7 hastamızda Coombs pozitif hemolitik anemi ile ITP birlikte (Evans Sendromu) tespit edilmişti. Sonuçlanmız literatürlerle benzerdi. Aplastik anemi 9'u kadın, 17' si erkek 26 hastada mevcuttu. Erkek/kadın oranı 1,8/1 idi. 22 hastamızda pansitopeni, 3 hastada bisitopeni, 1 hastada yalnız anemi bulunuyordu. Kronik hastalık anemisi 18'i kadın, 9'u erkek 27 hastada görülmüştü. Hastalann 15'inde normokrom normositer, 12'sinde hipokrom mikrositer eritrositler mevcuttu. Hastalann 7'si romatoid artrit, 4'ü son dönem karaciğer hastalığı, 2 'si malignite, 2 'si ileri evre kalp yetmezliği, l'i kronik obstüriktif akciğer hastalığı, l'i sistemik lupus eritematozustu. Sonuçlanmız literatürle uyumluydu. Dört kadın hastamızda refrakter anemili miyelodisplastik sendrom, 6 hastamızda da kronik böbrek yetersizliğine bağlı anemi görülmüştü. Araştırmamız yatan hastalarla ilgilidir. Toplumda görülen anemilerin çoğunluğu demir eksikliği tipindedir. Çalışmamızda yine en çok görülen anemi demir eksikliğidir. Tüm demir eksikliği anemisi olanlan yatırmış olsaydık oran daha yüksek çıkardı. Sadece demir eksikliği anemisi olanlann çoğunluğunu ayaktan tetkik ve tedavi ettik. Anemi bütün sistemleri etkileyen, pek çok hastalığın kötüye gitmesine yol açan bir bulgudur. Anemi düzeltildiği zaman pek çok hastalığın belirti ve bulgusu azalacaktır. Bu sebepten önemli bir sağlık sorunudur.
Özet (Çeviri)
In this study, the clinical and laboratory findings of 207 males, 332 females, totally 539 anemic patients who were hospitalized between 1996 and 2003 in Hematology inpatient climes of Internal Medicine Department in Selçuk University Meram Medical Faculty, were evaluated. In our study the most common anemia was iron deficiency anemia, there were 70 males, 210 females, totally 280 patients, it was seen three-fold more in women. In premenapausal period, menomethrorhagea was the most common cause (48%) in women. Among postmenapausal women and men, the most gastrointestinal hemorrhageas. In our patients, the rate of lesions which might bleed observed in easopheagogastroduodenoskopy was 2,7-fold more than that observed in colonoscopy. These results were in accordance with the other issues. The second common cause of anemias was vitamin B12 deficiency causing megaloblastic anemias. In our study, cobalamine deficiency was detected in 115 patients (47 females, 68 males). Male/female ratio was 1.4, average age was 60.5. Beside anemia, 39 patients had pancytopenia and 31 patients had bicytopenia. Average LDH level was 2395 U/L and average indirect billirubin level was 1,3 mg/dL, these values were high. Seventeen patients with vit B12 deficiency had polyneuropathy. Thirtyone patients had atrophic gastritis. These results were in accordance with the literature. Totally 32 patients (17 females, 15 males) had both Fe and vit B12 deficiencies together. Three patients had subtotal gastrectomy, and five patients had atrophic gastritis. Hypocnromia was predominant in erythrocytes and hypersegmented neutrophiles could not be observed. These results were in accordance with the literature. Totally 21 patients (10 females, 11 males) had folic acid deficiency anemia. One of these patients was pregnant, 2 of them had essential thrombocytemia, one had anorexia 59nervosa and 3 of them taking methotrexate had rheumatoid arthritis. Beside anemia, 8 of them had bicytopenia and 6 had pancytopenia. These results were in accordance with the literature. In our study, 28 patients (16 females, 12 males) had hemolytic anemia, male/female ratio was 1/1.3. Average MCV was 98 fL, average LDH level was 2971 U/L, average indirect billirubin level was 2.5 mg/dL, these values were high. Average reticulocyte percentage was 7. Nineteen patients had splenomegaly, 12 of them were direct Coombs positive. Seven patients had both Coombs positive hemolytic anemia and FTP together (Evans Syndrome). Our results were similar to the literature. Twentysix patients (9 females, 17 males) had aplastic anemia. Male/female ratio was 1.8. 22 patients had pancytopenia, 3 had bicytopenia and one had only anemia. Twenty seven patients (18 females, 9 males) had chronic disease anemias. Fifteen patients normochromic normocytic erythrocytes, 12 had hypochromic microcytic erythrocytes. Seven patients had rheumatoid arthritis, 4 had last stage liver disease, 2 had malignancies, 2 had advanced hearth failure, one had chronic obstructive lung disease and one had systemic lupus erythemathosus. The results were in accordance with the literature. Four female patients had myelodysplastic syndrome with refractory anemia and 6 patients had anemia due to chronic kidney failure. Our study was carried out in inpatient clinics. In society, the most common cause of anemias is iron deficiency. In our study the most common anemia was iron deficiency anemia., too. If we hospitalized all iron deficient anemic patients, this rate would be higher. Most of the patients with only iron deficiency anemia were diagnosed, treated and followed in outpatient clinics.Anemia, affecting all systems, makes many diseases worse. If it is treated, signs and symptoms of many diseases will decrease. That's why,it's an important health problem.