Kontrplak kaplı ahşap yapı perde duvarlarının yapısal davranışları ve sismik dayanım performanslarının belirlenmesi
Determining of the structural behavior and seismic resistant performance of wood shear wall sheathed with plywood
  1. Tez No: 547695
  2. Yazar: AYDIN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Wood Products, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yetişen bazı ağaç türlerinden üretilen kontrplakların güvenli ahşap yapılarda kullanım imkânlarının araştırılması ve kullanılacak kontrplak özellikleri ile bağlantı elemanları tür ve sayısının, kullanım yeri koşullarına ve arzu edilen yapısal dayanımına göre modellenmesi, deneysel olarak test edilmesi ve ulaşılan sonuçlara göre optimizasyonunun yapılmasıdır. Çalışmada 3 farklı ağaç türü, 2 farklı kontrplak tabaka sayısı, 2 farklı kontrplak lif yönü, 2 farklı bağlantı elemanı türü, 2 farklı bağlantı elemanları arası mesafe ve tutkal türü olarak fenol formaldehit tutkalı kullanılmıştır. Üretilen kontrplak levhaları üzerine, çekme-makaslama direnci, eğilme direnci ve eğilmede elastikiyet modülü, yanal vida direnci ve yoğunluk testleri, ilgili standartlara göre uygulanmıştır. Birebir boyutlarda üretilen perde duvarların yapısal davranışı, ASTM E 72 standardına göre belirlenmiş ve her gruba ait maksimum yük taşıma kapasitesi ve maksimum yer değiştirme miktarları elde edilmiştir. SAP2000 programıyla kurulan model, birebir boyutlarda gerçekleştirilen yapısal davranış testlerinden alınan veriler ile karşılaştırılmış ve sonuçların birbiriyle örtüştüğü görülmüştür. Ayrıca, yapay sinir ağları (YSA) modeli kurularak, çalışma kapsamındaki perde duvar gruplarının optimizasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is the investigation of using possibilities of the plywood panels manufactured from some wood species grown in Turkey on the safety wooden buildings. In addition, the plywood properties and the type and number of fasteners are modeled according to the place of use and the desired structural performance and the results obtained from the wall experimentally are optimized. Three different wood species, two different number of plywood layers, two different plywood fiber direction, two different fastener types, two different distance between fasteners and phenol formaldehyde adhesive was used in this study. Bonding strength, bending strength and modulus of elasticity, lateral nail strength test and density of plywood panels manufactured from 2 mm thickness veneer in industrial plant were determined according to related standards. The seismic resistant performance of the shear walls produced in one-to-one dimensions was determined according to ASTM E 72 standard and maximum load capacity and maximum displacement for each group were obtained. The model established with the SAP2000 program is compared with the data obtained from the structural behavior tests performed on individual dimensions and the results were found to overlap with each other. In addition, artificial neural networks (ANN) model was established and the shear wall groups in the scope of the study were optimized.