Türkiye'de endüstriyel ahşap kapı üretimi ve teknik özellikleri üzerine incelemeler
Investigations on industrial wodeen door production and technical attributes of industrial doors in Turkey
  1. Tez No: 150744
  2. Yazar: ÇETİN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
ÖZET Türkiye'de Endüstriyel Ahşap Kapı Üretimi ve Teknik Özellikleri Üzerine İncelemeler Artmakta olan rekabet şartları minimum maliyette kaliteli üretim yapmayı zorunlu kılmaktadır. Günümüz kapı endüstrisinde önemli bir yer tutan prese ahşap kapıların iyi tanınması, direnç testlerinin yapılması ve sonuçlarının belirlenmesi kaliteli bir üretim için gerekli hale gelmiştir. Kapılar, açıklıkları örten hareketli bir yapı elemanıdır. Görevi, iç hacimlerden birbirine geçmeyi ve hacimlerin birbirine karşı kapanmasını sağlamaktır. Bu kapanış sağlamrken emniyetin de sağlanması gerekmektedir. Prese ahşap kapı kanadı, seren ve başlıklardan oluşan çerçevesinin içinde kalan boşluk takviye amacı ile uygun bir dolgu ile doldurulmuş ve iki yüzüne kontrplak veya lif levha, yonga levha vb. yapıştırılıp preslenerek yapılmış kapı kanadıdır. Fiziksel ve mekanik direnç testleri, ağaç malzemenin uygunluğunun kontrolünü sağlamakta ve ürünlerin kalite standartlarında kabul edilebilir olduğunu belirlemektedir. Direnç özelliklerinin standartlara uygunluğunun belirlenmesi için ağaç malzeme teknolojisinde birçok fiziksel ve mekanik testler mevcuttur. Ahşap kapılar için yapılması gereken en önemli testlerden bazıları da“Düşey Yüklere Dayanıklılık”,“Yatay Yüklere Dayanıklılık”,“Suya ve Rutubete Dayanıklılık”,“Ağır - Yumuşak Çarpma”ve“Hafif- Sert Çarpma”deneyleridir. Bu çalışmada, prese kapıların direnç özelliklerinin belirlenmesi için uygulama alanı olarak, prese kapı üreten bir kapı fabrikası seçilmiş ve 5 farklı test için 6' şar kapı numunesi üzerinde deneyler yapılmıştır. Sonuçların Türk Standartlarına uygunluğu kontrol edilerek ürün grubu değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; ahşap kapı üretiminde ağaç malzemeyi tanımak, seçmek, ilgili fiziksel ve mekanik testlerin yapımı ve kontrolü ülkemiz ve dünya rekabet piyasası için mutlak surette gereklidir. Standartlara uygun üretim, ülkemiz için kalitenin ilk koşulu haline gelmiştir. XIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Investigations on Industrial Wooden Door Production and Technical Attributes of Industrial Wooden Doors in Turkey”Increasingly stringent competition mandates quality production at minimum cost. At present, for quality production it is necessary to have a better knowledge on press- doors, holding an important place in door manufacturing industry, to perform resistance tests and to evaluate the results. Doors are moving structural elements covering openings. Their functions are to able passing from one space to another and isolating one from another. Security must also be provided besides the isolation. Wooden press-door wings are door wings with the space inside the frame formed by their doorposts and caps filled using an appropriate filling material for reinforce purposes and with plywood or fiber sheet or chip sheet and etc. bonded on both faces. Physical and mechanical resistance tests approve the convenience of wooden material and determines their conformity to quality standards. Wooden material technology covers various phisical and mechanical tests for the approval of resistance attributes to the standards. Some of the tests are as follows: Strength to vertical loads test, strength to lateral loads test, strength to dampness and moisture test, heavy and soft crash test, light and hard crash test. In this study, a press-door manufacturing factory is chosen for application sampling to determine the resistance attributes of press-doors and 5 different tests are performed on 6 door samples. Approval of the results to the Turkish Standards is investigated and the production is evaluated. As a conclusion, in wooden door production to have a knowledge on, to make a selection among and to perform necessary physical and mechanical tests and their evaluation of the wooden materials is a must for competing in global markets. Production confirmed by the standards has become the primary constraint for quality production. xrv