Ahşap ve ahşap esaslı levhaların ısı iletkenlik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of thermal conductivity and transmission properties of wood and wood based panels
  1. Tez No: 561433
  2. Yazar: HİKMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT DÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, ahşap ürünlerin ve ahşap kaplama malzemelerinin üretilmesinde yaygın olarak kullanılan ahşap ve ahşap esaslı levhaların ısı iletkenlik özellikleri araştırılmıştır. Bu maksatla, sarıçam (Pinus silvestris L.) ve Doğu kayını (Fagus orientalis L.) masif panel, yongalevha, orta yoğunlukta liflevha (MDF), yüzeyleri reçine emdirilmiş kağıt ile kaplı yongalevha ve liflevha, yüzeyleri laminat ile kaplı yongalevha ve liflevha, yönlendirilmiş yongalevha (OSB), Doğu kayını (Fagus orientalis L.) ve kara kavak (Populusnigra L.) kontrplak ve werzalit olmak üzere toplam 12 çeşit örnek hazırlanmıştır. Hazırlanan deney örneklerinin rutubet miktarı TS 2471 ve TS EN 322, yoğunlukları TS 2470 ve TS EN 323/1, ısı iletkenlik ve ısı geçirgenlik katsayıları TS EN 12667 esaslarına uyularak belirlenmiştir. Çalışma sonunda, ısı iletkenlik katsayısı; en yüksek Doğu kayını kontrplaklarda 10 oC sıcaklıkta (0,1540 W/m.K), en düşük ise yönlendirilmiş yongalevha (OSB) örneklerde 30 oC sıcaklıkta (0,0816 W/m.K) elde edilmiştir. Isı geçirgenlik katsayısı; en yüksek Doğu kayını kontrplaklarda 10 oC sıcaklıkta (7,832 W/m2.K), en düşük ise en düşük ise yönlendirilmiş yongalevha (OSB) örneklerde 30 oC sıcaklıkta (4,373 W/m2.K) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, thermal conductivity properties of wood and wood-based panels, which are widely used in the manifacturing of wooden products and wooden coating materials, were investigated. For this purpose, total twelve kinds of sample consisting of solid wood panel prepared from wood of yellow pine (Pinus silvestris L.) and oriental beech (Fagus orientalis L.), particleboard, medium density fiberboard (MDF), particleboard and fiberboard coated with resin impregnated paper, particleboard and fiberboard coated with laminate, oriented strand board (OSB), oriental beech (Fagus orientalis L.) and black poplar (Populusnigra L.) plywoods and werzalit have been prepared. Samples were tested by the standard test methods such as; moisture content in accordance with TS 2471 and TS EN 322, densities with TS 2470 and TS EN 323/1, thermal conductivity and thermal transmittance coefficients according to TS EN 12667. As a result of the study, regarding thermal conductivity coefficient; value of beech plywood at temperature of 10 degrees was the highest (0.1540 W/m.K); while the value of oriented strand board (OSB) at temperature of 30 degrees was the lowest (0.0816 W/m.K) Regarding thermal transmittance coefficient; value of beech plywood at temperature of 10 degrees was the highest (7.832 W/m2.K); while the value of oriented strand board (OSB) at temperature of 30 degrees was the lowest (4.373 W/m2.K).