Kutu mobilyalarda sabit ve hareketli rafların sehim (Yer değiştirme) özelliklerinin geliştirilmesi
Improving the deflection properties of fixed and portable shelves of case furniture
- Tez No: 405113
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KASAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, kutu konstrüksiyonlu mobilyalardaki sabit ve hareketli rafların sehim (yer değiştirme) özelliklerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, sabit ve hareketli rafları temsilen, ahşap esaslı levhalardan hazırlanan 1/1 ölçekli raf örneklerinin yorma yükleri altındaki sehim özellikleri belirlenmiş ve bu özellikleri geliştirici optimizasyonlar denenmiştir. Deneylerde ahşap esaslı levha olarak, melamin kaplı yonga levha (YLLAM) ve melamin kaplı lif levha (MDFLAM) kullanılmıştır. Sabit ve hareketli raflarda, sehim özelliklerinin geliştirilmesi amacıyla, rafların alt yüzeyine kanallar açılıp, bu kanalların içerisine Doğu kayını (Fagus orientalis L.) ve okume (Aucoumea klaineana) kontrplak çıtalar polivinilasetat (PVAc) tutkalı ile yapıştırılarak yerleştirilmiştir. Çıta sayısının sehim özelliklerine etkisinin belirlenebilmesi için de, deney örneklerinin bir bölümü 2, diğer bir bölümü ise 3 çıta yerleştirilerek üretilmiştir. Sabit rafların testlerinde, gerçek kullanım koşullarını temsil etmesi için, arkalık bağlantıları da yapılmış, sabit rafların düşey elemanlar ile birleştirilmesinde de vidalı ve minifiksli olmak üzere 2 farklı birleştirme tekniği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to improve deflection characteristics of fixed and portable shelves used on the case construction furniture. For this purpose, deflection characteristics of 1/1 scale test samples constructed of wood based panels which represents fixed and portable shelves that under fatigue loads were determined and improving optimizations of these characteristics were evaluated. Melamine-coated particleboard (YLLAM) and melamine-coated medium density fiberboard (MDFLAM) were utilized for tests. In fixed and portable shelves, grooves were opened to the bottom surface of the shelves and beech (Fagus orientalis L.) and okoume (Aucoumea klaineana) plywood strips were glued with polyvinyl acetate (PVAc) into these grooves in order to improve the deflection characteristics. In order to determine the effect of number of strips on deflection properties, test samples were constructed with 2 and 3 grooves. For the fixed shelf tests, samples were produced with back panel to represent the real conditions and two different joint techniques (screw and minifix) were used for joints of fixed shelves.