Geçirimli beton tasarımı ve zemin kaplama bloklarında kullanım olanaklarının araştırılması
Pervious concrete design and investigation of usage in floor paving blocks
- Tez No: 547703
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK FELEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kentlerde geniş çapta kullanılan geçirimsiz kaplamalar, yağış sularını yüzeysel su akışlarına dönüştürerek şehirlerde sellere ve su basmalarının meydana gelmesine neden olmaktadırlar. Geçirimli beton, içerdiği bağlantılı boşluklar sayesinde yağış sularını bünyesinden drene ederek zemine iletilmesini sağlarlar. Böylece yüzeysel su akışı oluşumunu engellerler. Bu çalışma kapsamında geçirimli beton kaplamaların farklı karışım oranlarında parke taşı şeklinde üretilmiş, mekanik performansları ulusal ve uluslararası parke taşı standartları (pts) açısından değerlendirilmiştir. Çalışma üç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada ince malzeme içeren (kil-silt) agrega (ima) kullanımının ve agrega/çimento (a/ç) oranının geçirimli betonun mekanik ve fiziksel özelliklerine etkisi incelenmiştir. İkinci aşamada karışımda kullanılan akışkanlaştırıcı miktarı arttırılarak geçirimli beton numunelerinde tıkanma meydana gelip gelmediği gözlenmiş ve tıkanma yaratmayan uygun a/ç oranı tespit edilmiştir. Üçüncü aşamada ise karışımda çimento-yüksek fırın cürufu ve iri-ince agrega ikamesi yapılarak üretilen geçirimli beton parke taşlarının; mekanik, fiziksel özellikleri ve aşınma dayanıklılığı incelenmiş ve pts'ye uygunluğu tartışılmıştır. Çalışma sonucunda: ima kullanımının geçirimli betonun basınç ve yarmada çekme dayanımlarını önemli derecede düşürdüğü, karışımda kullanılan a/ç oranının geçirimli betonun mekanik ve fiziksel özelliklerini önemli derecede etkilediği tespit edilmiştir. Aynı zamanda geçirimli betonun ıslak durumdaki basınç dayanımın kuru durumdaki basınç dayanımından daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çimento-yüksek fırın cürufu ve iri-ince agrega ikamesinin geçirimli betonun mekanik özelliklerinde gelişme sağladığı ancak ince agrega kullanımının geçirimlilik özelliklerini olumsuz etkilediği görülmüştür. Çalışma sonunda araç trafiği ve yaya yüklerine maruz kalacak kaplamalar için karışım oranları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Impermeable coatings, which are widely used in cities, may cause water accumulation and flooding by converting precipitation water into surface water flows. Thanks to its connected void content, pervious concrete drains the precipitation water from the surface and transfers it to the ground. Thus, it prevents the formation of surface water flow. Within the scope of this study, pervious concrete coatings with different mix proportions were prepared in the form of paving blocks and evaluated in terms of national and international paving block standards (pbs). The study consists of three stages. First, the effect of aggregates with fines (clay-silt) (awf) and aggregate/cement (a/c) ratio on mechanical and physical properties of pervious concrete were examined. In the second stage, the amount of plasticizer used in the mixture was increased and it was observed that pervious concrete samples were clogged and appropriate a/c ratio without clogging was determined. In the third stage, mechanical, physical properties and abrasion resistance of pervious concrete paving blocks produced by blast furnace slag-cement and coarse-fine aggregate substitution were investigated and the suitability according to pbs was discussed. In conclusion: it was determined that the use of awf significantly reduced the compressive and tensile strength of the pervious concrete, and the a/c ratio used in the mixture significantly affected the mechanical and physical properties of the pervious concrete. At the same time, it has been determined that the compressive strength of the wet pervious concrete is lower than its compressive strength at dry state. In addition, it was observed that blast furnace slag-cement and coarse-fine aggregate substitution improved the mechanical properties of the pervious concrete, but the use of fine aggregate negatively affected the permeability properties. At the end of thesis; proper mix proportions have been proposed for coatings to be subjected to vehicular traffic and pedestrian loads.