Predicted and observed deformation behaviour of theDerince Dam
Derince Barajı'nın gözlemlenen ve tahmin edilen davranışı
- Tez No: 847240
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÇOKÇA, PROF. DR. M. YENER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ön yüzü beton yüzlü kaya dolgu barajlar (ÖYBK), özellikle geçirimsiz malzemelerin az olduğu ve nemli çevrelerin bulunduğu bölgelerde, stabilite ve verimli inşaat süreçleri nedeniyle dünya çapında popülerlik kazanmıştır. Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu barajlarda geleneksel kaya malzemeleri yerine gövde dolgusu olarak alüvyonal malzemeler de kullanılabilir, bu da ön yüzü beton kaplı kum-çakıl barajların (ÖYBKÇ) ortaya çıkmasına yol açmıştır. ÖYBKÇ'ler, farklı dolgu malzemelerini barındıracak şekilde tasarım varyasyonlarını içeren ÖYBK'ların modifiye edilmiş versiyonlarıdır. Bu çalışma, yaklaşık 15 metre derinlikteki alüvyon üzerine inşa edilen Muğla Milas Derince Barajı'nın, inşaat ve dolgu aşamaları sırasındaki davranışını incelemektedir. Barajın davranışını incelemek için Plaxis v20 kullanılarak iki boyutlu düzlem gerilme sonlu analizleri gerçekleştirilmiştir. Kum-çakıl dolgu malzemesinin ve alüvyon tabakasının elastik olmayan, doğrusal olmayan ve gerilime bağlı davranışını temsil etmek için sertleşen zemin modeli kullanılmıştır. Anakayanın parametreleri tahmin etmek için Hoek-Brown Yenilme Kriteri kullanılmıştır. Ön analizlerde, benzer barajların önceki çalışmalarını değerlendirilerek dolgu gövde parametreleri seçilmiştir. Baraj gövdesindeki hidrolik oturma ölçerlerden alınan oturma verileri ile malzeme parametrelerinin kalibre edilmesinin ardından, dolgu aşaması sırasında barajın davranışı tahmin edilmiştir. Hesaplanan değerler, her iki aşama için gözlemlenen oturmalar ile iyi bir uyum içinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Concrete face rockfill dams (CFRDs) have gained global popularity due to their stability and efficient construction, particularly in regions lacking impermeable materials and in humid environments. In CFRDs, alluvial materials can be used as the main fill instead of traditional rock materials, leading to the evolution of concrete face sand-gravel dams (CFSGDs). These CFSGDs are modified versions of CFRDs, incorporating design variations to accommodate different fill materials. This study examines the behavior of the Muğla Milas Derince Dam, constructed on approximately 15-meter-deep alluvial deposits, during its construction and impoundment stages. Two-dimensional plane strain finite element analyses using Plaxis v20 are conducted to investigate the dam behavior. The hardening soil model is utilized to represent the inelastic, non-linear, and stress-dependent behavior of the sand-gravel fill material and alluvium strata. The Hoek-Brown failure criterion is adapted for the bedrock to estimate foundation parameters. Preliminary analyses include evaluating previous studies of similar dams to select embankment parameters. After calibration of material parameters with settlement data from settlement cells in the dam body, the dam's behavior during the impoundment stage is predicted. The observed values align well with the settlements for both stages.