Motion-based rate control using scalable VP9 video coding forWebRTC videoconferencing
WebRTC video konferans uygulamaları için ölçeklenebilir VP9 video kodlaması aracılığıyla hareket odaklı hız kontrolü
- Tez No: 492504
- Danışmanlar: PROF. AHMET MURAT TEKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
WebRTC, en iyi çabalı internet üzerinden gerçek zamanlı iletişim uygulamaları için yaygın bir platform haline gelmiştir. Ağ trafik sıkışıklığı kontrol algoritması, ağın anlık durumu hakkında tahminlerde bulunmak için kullanılmaktadır. Varsayılan yapı, sabit bit hızlı ve tek katmanlı video kodlayıcı kullanır. Video kodlayıcı tahmin edilen uygun ağ bit hızını hedefler ve bu hedefi tutturmak için çerçeve frekansı ve nicemleme parametresini değiştirir. Son dönemlerde bazı açık kaynaklı WebRTC platformları SVC-VP9 kodlamayı desteklemeye başlamıştır. Bu tezin temel katkısı ağ sıkışıklığı durumunda video yayın hızının harekete dayalı adapte edilmesidir. Önerdiğimiz modelin uçtan uça uygulaması tek katmanlı kodlama ile, çok kullanıcılı sunucu tabanlı uygulaması ise harekete dayalı adaptasyon yapmayan modelle karşılaştırılmıştır. Sonuçlar yüksek hareket içeren aralıklarda yeterli çerçeve frekansı ve kabul edilebilir nicemleme parametresi ile çözünürlüğü düşürmenin standart hız kontrol modeline göre daha yüksek görsel video kalitesi sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
WebRTC has become a popular platform for real-time communications (RTC) over the best-effort Internet. It employs the Google Congestion Control algorithm to obtain an estimate of the state of the network. The default configuration employs single-layer constant bitrate (CBR) video encoding given the available network rate with rate control achieved by varying the quantization parameter (QP) and video frame rate. Recently, some open-source WebRTC platforms provided support for VP9 encoding with spatial scalable encoding option. This thesis seeks to incorporate motion-based spatial resolution adaptation for adaptive rate control. For point-to- point solutions the use of proposed motion-based mixed spatio-temporal scalable VP9 encoding and single-layer (non-scalable) VP9 encoding and for multi-party RTC solutions scalable VP9 video coding based Selective Forwarding Unit (SFU) with and without motion-based layer selection are compared in the presence of network congestion. Our results show that spatial resolution reduction with sufficiently high frame rates and reasonable quantization parameter values yields more pleasing video quality during intervals of high motion activity, compared to the standard rate control scheme employed in open-source WebRTC implementations that use only quantization parameter and frame rate for rate control.